Ciągły ból głowy

0
3079
ból głowy

Ucisk głowy nie należy, niestety, do rzadkich choroby. Jeśli choroba ma charakter ciągły, może – jednak nie musi – informować o dolegliwości. Do stałych, codziennych bólów głowy kwalifikuje się (szczególnie rozpoznawane) uciski napięciowe, hemikranię trwałą oraz długotrwałą migrenę.

Gdy nie dolegliwość, to?

Uciski głowy kwalifikuje się na pierwotne (samoistne) oraz wtórne (spowodowane dolegliwościami). Samoistne uciski głowy nie wiążą się zmianami strukturalnymi w mózgu – prawdopodobnie za choroby odpowiadają zmiany w naczyniach bądź nerwach, czasem uważa się schorzenia w procesach wytwórczości neuroprzekaźników. Do najpopularniejszych samoistnych bólów głowy przynależą uciski głowy rodzaju napięciowego, migrena i klasterowy ucisk głowy. Każda z tychże dolegliwości może przybrać uciążliwą formę długotrwałą. Uciski napięciowe (nazywane stresowymi, wywołanymi przez wzmożone rozciągnięcie mięśni) mają charakter tępy, uciskowy, obejmują całą głowę bądź umieszczają się w strefach skroni. Natężenie choroby jest słabe, jednak ucisk może stopniowo zwiększać się oraz przechodzić w przypadłość długotrwałą, jaka pojawia się codziennie. Jeśli interesuje Cię to, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest przewlekły codzienny ból głowy?

Za przewlekły codzienny ból głowy (określany także codziennym uciskiem głowy) uznaje się ucisk głowy, jaki trwa powyżej czterech godzin dziennie oraz występuje przez ponad piętnaście dni w miesiącu przez okres ponad trzech miesięcy. Ciągły codzienny ucisk głowy nie jest swoistym typem ucisku głowy, lecz określeniem sprowadzającym się do wielu typów ucisku głowy, których częstotliwość oraz długość trwania utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Ogólnie ucisk głowy można ocenić jako:

1. pierwotny (odmiennie samoistny) – sama obecność ucisku głowy stanowi dolegliwość, i jego podstawy nie są w pełni poznane;

2. wtórny (odmiennie objawowy) – ucisk głowy spowodowany jest obecnością innego zaburzenia rozwijającego się wenątrzczaszkowo bądź ogólnoustrojowo.

Pierwotne uciski głowy – przyczyna nieznana

Nie wiadomo, jakie przyczyny powodują migrenowe uciski głowy. Istnieje, co prawda, mnóstwo wiedzy na tenże temat, natomiast żadna spośród nich nie rozwiewa jakichkolwiek wątpliwości, jakie wtórują chorobie. W migrenie ucisk obejmuje jedną stronę głowy, ma charakter pulsujący, zwiększa go trening sportowy. Chorzy cierpią również ze względu na mdłości, wymioty, światłowstręt. Dotychczas nie ustalono precyzyjnie, co sprawia klasterowy ucisk głowy. Zaważono jednak, iż częściej pojawia się u osób, u jakich przypadki dolegliwości występowały w rodzinie (nie udało się jeszcze udowodnić genetycznego źródła choroby). Klasterowy ucisk głowy przejawia się napadami silnego, jednostronnego ucisku z zaczerwienieniem oraz łzawieniem oka, potliwością twarzy i wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa. W formach przewlekłych ataki potrafią występować codziennie, przez czas większy aniżeli rok. Nie wolno określić także jednego czynnika odpowiadającego za hemikranię ciągłą, jednak jej symptomy częściej doskwierają osobom spokrewnionym. Dolegliwość okazuje się uciskiem połowy głowy, z towarzyszącym łzawieniem oraz zaczerwienieniem oka, obrzękiem jednej części twarzy, opadnięciem powieki. Nieduży ucisk obecny jest regularnie; zaostrzenie symptomów może utrzymywać się chociażby parę dni.

 ból głowyDługotrwałe, wtórne uciski głowy

Wtórne uciski głowy pochodzą z nacisku, pociągania bądź przesuwania się pewnych struktur wewnątrz czaszki (np. tętnic bądź większych żył). Do tychże chorób przyczyniają się także patologie w zakresie zatok żylnych mózgu, zniszczenia okostnej bądź kości. W większości wypadków za wtórne uciski głowy odpowiadają dolegliwości naczyniowe mózgu, np. krwotok podpajęczynówkowy, któremu prawie od początku asystuje stały ucisk głowy. Częste uciski głowy pojawiają się w procesie dolegliwości nadciśnieniowej, szczególnie u chorych, u jakich ciśnienie tętnicze krwi szybko „skacze” w górę (z nadciśnieniem złośliwym). Na długotrwałe uciski głowy cierpią chorzy z guzami wewnątrzczaszkowymi., dolegliwościami kości czaszki (np. choroba Pageta) oraz dolegliwościami oczu (jak jaskra). Zdarza się, iż dolegliwość doskwiera osobom z dysfunkcją refrakcji, jakie nadwyrężają wzrok (np. podczas długotrwałej pracy przed komputerem). Uporczywe, długotrwałe uciski głowy oraz twarzy potrafią wyglądać na zespół stawu skroniowo-żuchwowego. Skarżą się na nie także chorzy po urazach, u jakich występują zawroty głowy, męczliwość, obniżenie nastroju. Długotrwałe uciski głowy pojawiają się u osób, które wykorzystują środki przeciwbólowe. Chorzy w takich wypadkach zazwyczaj wpadają w błędne koło: leki znieczulające wywołują ucisk głowy oraz przyczyniają się do stosowania kolejnych dawek środka.

Niepokojące uciski głowy

Skonsultuj się z specjalistą, jeśli ucisk głowy nie mija, zwiększa się. Nie ignoruj choroby, jaką powoduje aktywność fizyczna, trening sportowy bądź kaszel. Twój niepokój winien wzbudzić ucisk głowy, któremu wtórują inne symptomy, np. poranne nudności oraz mdłości, uciski stawowo-mięśniowe lub schorzenia świadomości. Jeśli skończyłaś 50 lat oraz po raz pierwszy cierpisz z powodu bólów głowy, zdecydowanie zapisz się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here