Botoks – ile kosztuje i jak odbywa się zabieg wstrzykiwania botoksu

0
2172
Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest stosowany w celach estetycznych oraz medycznych. Samo wstrzyknięcie botoksu jest metodą dość szybką, dzięki jakiej mnóstwo pań ma możliwość cieszyć się wymarzoną, gładką skórą na czole lub wokół oczu. Przeczytaj jak wyglądają zabiegi botoksem oraz ile trzeba za tenże luksus zapłacić, bo dane te potrafią Ci się przydać.

Czym jest botoks?

Botoksem nazywamy toksynę botulinową (określaną również jako jad kiełbasiany) wytwarzaną przez bakterię Clostridium botulinum. Toksynę botulinową wykorzystuje się w usuwaniu zeza, nadmiernej potliwości i likwidacji zmarszczek mimicznycznych. Toksyna ta jest niezwykle szkodliwa – kiedy przychodzi do zatrucia (szczególnie drogą pokarmową), konsekwencją jest botulizm powodujący porażenie mięśni oraz schorzenia funkcjonowania systemu nerwowego. Jednak gdy marzy Ci się zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu, nie obawiaj się, że zagraża Ci poważne zatrucie, ponieważ do poprawiania urody używa się niewielkich, bezpiecznych dawek. Ewentualnymi działaniami niepożądanymi potrafią być krótkie siniaki, ucisk głowy, w sporadycznych wypadkach opadanie powieki, jakie zawsze winno ustąpić w czasie 3 tygodni.

Zastrzyki z botoksu – na czym polega zabieg?

Działanie botoksu to nic innego jak zablokowanie przez toksynę sygnałów nerwowych do mięśni twarzy, których systematyczne kurczenie się odpowiada za występowanie zmarszczek. Szczególnie wykorzystuje się botoks na czoło, prewencyjnie na zmarszczki między brwiami, kurze łapki lub pionowe bruzdy wokół warg (tzw. “zmarszczki palacza”). Toksyna nie działa jednak na zmarszczki wywołane przez grawitację oraz zniszczenia słoneczne. Zabiegi botoksem są zalecane często jako panaceum na zapobieganie zmarszczkom spowodowanym np. przez częste marszczenie czoła, palenie lub uśmiechanie się. Sam zabieg wstrzykiwania botoksu trwa tylko parę chwili oraz nie potrzebuje zastosowania znieczulenia. Podczas procedury możesz jednak czuć mały dyskomfort. Rezultaty nie pojawiają się natychmiast, zwykle trzeba poczekać na nie od 2 do 7 dni, i rozwijają się do 4-6 miesięcy (z czasem można powtarzać zastrzyki jeszcze rzadziej). Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, natomiast na tydzień przed dobrze jest odrzucić alkohol, a na dwa tygodnie przed lepiej odstawić aspirynę oraz niesteroidowe środki przeciwzapalne (np. ibuprofen, naproksen).

Twarz po botoksie wbrew pozorom nie jest cała unieruchomiona oraz pozbawiona wyrazu. Preparat jest wstrzyknięty wyłącznie w ustalone miejsca.

Botoks – ile kosztuje?

Botoks Cenniki zabiegów z wykorzystaniem botoksu różnią się w współzależności od danego gabinetu. Przykładowo – jeden zabieg na kurze łapki lub zmarszczki czoła to wydatek ok. 500 zł, na zmarszczki “palacza” – ok. 200-400 zł, droższe są zabiegi na zmarszczki szyi – ok. 900 zł. Gabinety oferują również drobne zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, polegające np. na uniesieniu kącików ust lub czubka nosa – owego rodzaju metoda to wydatek ok. 250 zł. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się wstrzyknąć botoks w parę miejsc, możesz liczyć na rabaty. Czy należałoby? Dla jednych kobiet zmarszczki są jak piętno, inne uznają je jak zwykłe następstwo upływu czasu, z jakim nie ma sensu walczyć. Decyzja należy do Ciebie – jeśli natomiast marzysz o botoksie, wybierz sprawdzony gabinet oraz przed procedurą upewnij się, iż w Twoim wypadku nie ma przeciwwskazań do owego rodzaju zabiegów (np. ciąża, karmienie, kłopoty neurologiczne). Priorytetem zwykle winno być Twoje bezpieczeństwo.

Botoks w medycynie

Toksyna botulinowa ma wykorzystanie w poprawianiu urody, jednak również w usuwaniu pewnych kłopotów zdrowotnych: nadpotliwości, dystonii szyjnej, zeza, blefarospazmu (kurczu powiek), chronicznej migreny oraz nadczynności pęcherza moczowego.

Przeciwwskazania bezwzględne

– schorzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego

– nadwrażliwość na elementy leku

– podawanie preparatów: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, sukcynylocholina, linkomycyna

– miejscowe choroby skóry

– ciąża, okres laktacji

Przeciwwskazania względne

– schorzenia krzepnięcia

– podawanie preparatów antykoagulacyjnych (aspiryna)

Działania niepożądane:

– ucisk w czasie iniekcji

– małe krwiaki, jakie potrafią zaistnieć w miejscu wstrzyknięcia

– mały przejściowy obrzęk

– ucisk głowy

– zbytnie zwiotczenie mięśni (opadanie powiek, opadnięcie kącików ust)

Reakcje te mają charakter przejściowy, część z nich ustępuje po paru dniach.

Po zabiegu

– w przeciągu 0,5-1 godziny trenować mięśnie mimiczne

– unikać masażu w miejscach wstrzyknięcia

– w przeciągu 4 godzin po zabiegu nie pochylać głowy w dół

Jeszcze częściej na tenże typ zabiegu kwalifikują się także mężczyźni. Efektywność w leczeniu linii zmartwienia powoduje, iż do zabiegu zgłaszają się biznesmeni. Chcą wyglądać młodo oraz świeżo co pomaga im w różnych negocjacjach w biznesie.

Zabieg można powtórzyć co 6-8 miesięcy. Jest to zabieg, do jakiego chorzy wracają z chęcią, bo daje błyskawiczne rezultaty. Również jest to zabieg nieinwazyjny oraz pewny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here