Zaćma (cataracta) jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości gałki ocznej. Zaćma polega na całym lub częściowym zmętnieniu soczewki – dwuwypukłego tworu odpowiedzialnego za dobrą ostrość wzroku. W konsekwencji zmętnienie soczewki doprowadza do postępującego osłabienia jakości widzenia, i nawet ślepoty. Zaćma może wystąpić w dowolnym wieku. Wiąże się to ze zróżnicowanym podłożem zmętnienia soczewki, jakie może być genetyczne bądź nabyte, np. w efekcie towarzyszących dolegliwości. Zaćma jest niezwykle popularna, jej rozpoznanie i leczenie nie stanowią kłopotu dla specjalisty okulisty, natomiast informacja na temat tejże dolegliwości jest nadal niewystarczająca pośród chorych. Prowadzi do nadmiernych obaw o przyczynę obniżenia jakości widzenia i braku zdecydowania w podjęciu decyzji o dobrym leczeniu.
Zaćma – klasyfikacja
•zaćmę spowodowaną przyczynami wrodzonymi: zaćma wrodzona, dziecięca, młodzieńcza czy spowodowana schorzeniami metabolicznymi,
•zaćmę nabytą: zaćma pierwotna związana z wiekiem (zaćma starcza), zaćma wtórna (związana z dolegliwościami układowymi, wikłająca, pourazowa, toksyczna, resztkowa).
Zmętnienie soczewki oka – na czym polega?
Budowa oka jest bardzo skomplikowana. To organ niezwykle wrażliwy oraz trudny, na szczęście obecnie, dzięki ciągłemu rozwojowi wiedzy oraz medycyny, wiemy na jego temat jeszcze więcej. Co zaś zdaje się być najistotniejsze, z pomocą tej wiedzy oraz nowych technik możemy leczyć mnóstwo zaburzeń, jakie jeszcze do niedawna uważane były za nieuleczalne. Rzeczywiście tak jest z zaćmą, jaka doprowadza do zmętnienia soczewki oka. Kiedy soczewka jest zdrowa, jest jasna. Jeśli jednak atakuje ją zaćma, jej powierzchnia zaczyna mętnieć. Najpierw symptomy zaćmy potrafią być delikatne. Niestety łatwo przybierają na mocy oraz w konsekwencji możemy ostatecznie stracić wzrok.
Zadaniem soczewki jest przepuszczanie światła oraz załamywanie go w taki sposób, by zatrzymywało się ono na siatkówce. Potem nerw wzrokowy przesyła odpowiedni znak do mózgu. Jeśli cały tenże mechanizm przebiega odpowiednio, uzyskujemy ostry obraz, dobrze widzimy choćby na dalszą odległość. Oglądane przez nas modele są wyraźne, i kolory intensywne. Gdy jednak nasze oczy zaatakowane są przez zaćmę, soczewka mętnieje, nie przepuszcza dostatecznej liczby światła, przez co widzimy jeszcze gorzej. Właśnie tak w paru słowach można określić proces funkcjonowania zaćmy.
Zaćma – symptomy oraz przyczyny
Symptomy zaćmy są dosyć kluczowe. Przede wszystkim wady wzroku, jaką jest zaćma, nie możemy skorygować przy pomocy okularów. Najpierw mamy poczucie, jakbyśmy oglądali świat przez brudną szybę czy również przez mgłę. To niewątpliwie najbardziej dobre porównania. Obraz jest jeszcze bardziej skomplikowany, kolory tracą intensywność, wszystko się rozmazuje. Mniej częstymi sygnałami katarakty są: łzawienie i świerzbienie oczu, nadwrażliwość na słońce, widzenie aureoli. Są to pewne pełne objawy, jakie powinny obudzić naszą uwagę, jednak tak naprawdę w ogromnej ilości zależą one od typu zaćmy, i tychże jest dużo – m.in. zaćma jądrowa, zaćma korowa, podtorebkowa.
Które są przyczyny zaćmy? Zaćma oka jest dolegliwością charakterystyczną dla wieku starczego, rozciąga się, jeśli organizm rozpoczyna się starzeć. Nie znaczy to natomiast, iż nie potrafią narzekać na nią osoby zdrowe Z powodu na podstawy możemy wyróżnić m.in. wspomnianą już zaćmę starczą, pourazową, polekową (przede wszystkim wskutek stosowania preparatów steroidowych), cukrzycową.
Zaćma – leczenie
katarakta oka jest dolegliwością uleczalną, jednak pod warunkiem, iż łatwo zostanie rozpoznana oraz równie łatwo podjęte pozostanie jej leczenie. Już nie ma odmiennej metody do pokonania zaćmy aniżeli operacja. Zupełnie dostępne jest to, iż obawiamy się chirurgicznej interwencji na takim organie jak oko, jednak operacja zaćmy jest pewnym z najbezpieczniejszych, najmocniejszych oraz niezwykle oryginalnych zabiegów operacyjnych. Obecnie operacja zaćmy jest wykonywana za pomocą formy zewnątrztorebkowej z wypchnięciem jądra soczewki bądź używając fakoemulsyfikacji. Zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy formą wypchnięcia jądra polega na zdjęciu przedniej torebki soczewki, i potem wyssaniu oraz wypłukaniu mas kory soczewki. Potem dobrze oczyszcza się lożę na bocznej torebce soczewki oraz wprowadza sztuczną. Fakoemulsyfikacja jest formą podobną, jednak różnica polega na zastosowaniu fal ultradźwiękowych do rozdrobnienia (emulsyfikacji) jądra soczewki, i potem wyssaniu mas soczewkowych. Technologia ta pozwoli na stworzenie małego nacięcia, przez jakie potem nakłada się złożoną na półmiękką soczewkę wewnątrzgałkową. Późnym powikłaniem pozatorebkowego usunięcia soczewki jest zmętnienie tylnej torebki soczewki. Chorzy zauważają pogorszenie ostrości widzenia pod formą zamglenia obrazu. Można to naprawić, wykonując otwór optyczny w centrum zmętniałej torebki, nacinając ją bądź używając lasera neodymowego YAG. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest mnóstwo środków, jakie mają zapobiegać postępowi zaćmy, gdy nie jest ona jeszcze bardzo zaawansowana, natomiast efektywność tychże środków nie jest do końca udowodniona.