Łysienie – poznaj jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
1681
Łysienie

Łysienie, więc wypadanie włosów, jest coraz powszechniej obserwowaną dolegliwością, z jaką borykają się również dorośli, jak i dzieci, mężczyźni oraz kobiety. Jest to stan o charakterze okresowym, długoterminowym lub trwałym, mogącym doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów na niewielkiej przestrzeni bądź obejmującej całą owłosioną skórę głowy.

Łysienie – oddziałuje na człowieka

Czasem łysieniu ulegają inne okolice ciała, takie jak: okolice pachowe, pachwinowe, kończyny górne oraz dolne. Łysienie stanowi dla chorych nie tylko kłopot medyczny, lecz również kłopot estetyczny oraz – co za tymże idzie – nierzadko staje się źródłem frustracji, złego samopoczucia, i również obniżonej samooceny. Taka nagła, nieoczekiwana zmiana naszego wyglądu bywa odbierana na rozmaite sposoby, w współzależności od osobowości oraz przekonań danego człowieka. W części wypadków powoduje negatywne emocje. Strata włosów nierzadko uważana jest za potencjalny powód pogorszenia związków z otoczeniem, również w rodzinie, jak oraz w miejscu pracy. Mnóstwo osób znajduje w tymże zaburzeniu własne źródło niepowodzeń w życiu prywatnym oraz zawodowym. By w pełni zrozumieć, na czym polega łysienie oraz które są jego podstawy, należałoby się przyjrzeć schematom budowy, rozwoju oraz właściwościom fizycznym włosa.

Włosy pod lupą

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, połączonym z kręgiem życia każdego włosa. Należałoby natomiast w tymże miejscu zaznaczyć, iż dotyczy to sytuacji, w jakich dzienna ilość wypadających włosów nie przekracza blisko 100. Ta liczbę może podlegać małym wahaniom w współzależności od osobistych predyspozycji organizmu, jego całej kondycji, i nawet pór roku – tzw. sezonowe wypadanie włosów. Jeśli jednak włosów wypada znacznie więcej oraz utrzymuje się to przez większy okres, może dojść do niezwykle skomplikowanej sytuacji, w efekcie jakiej skóra głowy w pewnych miejscach zaczyna łysieć. Wtedy należy jak najszybciej podjąć kroki mające na celu zmniejszenie owego trudnego w efektach przebiegu. Jego podstawę winno stanowić ustalenie etiologii takiego stanu rzeczy. Bez poznania danych przyczyn nadmiernej straty włosów samo wykorzystanie szamponów, środków oraz różnych technik na zwiększenie włosów może wykazać się niewystarczające.

Łysienie – wzrost oraz strata włosów

Pojawienie się owłosienia na ciele to efekt wzrostu poziomu androgenów w czasie dojrzewania. Rosnący stopień owego hormonu doprowadza do zmieniania się meszkowych włosów we włosy dojrzałe. Meszek reaguje bo na androgeny, szczególnie testosteron i jego pochodne. Najprzyjemniejszym rejonem ciała na działanie tychże hormonów jest okolica łonowa, więc właśnie to tam najszybciej pojawiają się dojrzałe włosy. W czasie wzrostu poziomu androgenów dojrzałe owłosienie pojawia się także w strefie pachowej. U kobiet zatrzymanie wzrostu stężenia tychże hormonów ma miejsce już w wieku 12-13 lat, jednak u panów dojrzałe owłosienie pojawia się również w różnych częściach ciała. Jest to jeden z charakterystycznych symptomów dymorfizmu płciowego. Jego mianem nazywa się rozbieżności w strukturze i fizjologii panów oraz kobiet. Kobiety mają więcej meszków włosowych, i panowie mają ogromniejszą ilość włosów dojrzałych (szczególnie na nogach, rękach, brzuchu, klatce piersiowej oraz twarzy).

ŁysieniePodstawy oraz typy łysienia

Przyczyny wypadania włosów potrafią być rozmaite. Są one ściśle związane z jednymi rodzajami łysienia. Zasadniczo możemy rozłożyć je na dwie kategorii: genetyczne (uwarunkowania genetyczne) i nabyte (pojawiają się w rozmaitych okresach życia człowieka na efekt funkcjonowania rozmaitych elementów, również zewnętrznych, jak oraz psychicznych). Pośród etiologii nabytych rozróżniamy przyczyny naturalne oraz połączone z nimi typy łysienia. W współzależności od ich rodzaju jest to łysienie androgenowe (za duży stopień męskiego hormonu – testosteronu) i plackowate (dolegliwość autoimmunologiczna atakująca mieszki włosowe, doprowadzająca do ich uszkodzenia). Kolejną częścią etiologii nabytych są przyczyny wtórne, do jakich kwalifikujemy między innymi: schorzenia hormonalne, przebyte dolegliwości oraz połączone z nimi zmęczenie organizmu, stres, nieodpowiednią dietę, używki i nieprawidłową pielęgnację polegającą na wykorzystywaniu kremów nadmiernie obciążających włosy.

Leczenia łysienia

Ciężko precyzyjnie stwierdzić, czy jest pewny środek na łysienie, bowiem nadzieja na powodzenie każdej kuracji w wypadku nadmiernej utraty włosów zależna jest przede wszystkim od odpowiedniej diagnozy. Odpowiednie rozpoznanie etiologii łysienia pozwoli na zastosowanie technik niwelujących nie tylko symptomy, jednak także sam kłopot, co zdecydowanie nasila efektywność kuracji oraz zmniejsza niebezpieczeństwo nawrotu. la przykładu, gdy zbytnia strata włosów spowodowana jest brakiem witamin oraz elementów odżywczych, wtedy należy wykorzystać odpowiednią suplementację. Jeśli jednak włosy wychodzą z powodu niewłaściwej pielęgnacji, należy unikać stosowania obciążających kosmetyków. Zdarza się natomiast, iż podjęcie takich doraźnych działań nie wystarcza. Dotyczy to na przykład łysienia androgenowego. W jego wypadku niezbędne jest wykorzystanie specjalnych substancji (między innymi minoksydylu), jakie szczególnie są w postaci środków do użytkowania miejscowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here