Rozwój płodu

0
5065
Rozwój płodu

Ciąża zaczyna się w chwili, gdy w jajowodzie przyszłej mamy dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem (zapłodnienie). W tenże sposób powstaje pierwsza komórka nowego systemu – zygota. Aby mógł się z niej rozwinąć przeciętny człowiek, musi ulec wielu podziałom. Podstawowy podział zachodzi po około 30 godzinach od zapłodnienia.

Rozwój płodu ludzkiego – pierwsze tygodnie

To nasz maluszek buduje się już z 2 identycznych komórek (blastomerów). Po 3–4 dniach jest ich aż 12–16. Jest wówczas zbliżony do owocu morwy (więc określamy go morulą). Pod koniec pierwszego tygodnia ciąży ze zgromadzenia komórek odznacza się część, która utworzy zarodek, i inne zmienią się w łożysko oraz błony go zawierające.

1.dnia od zapłodnienia zaczyna się okres zarodkowy. Rozpoczynają się wyodrębniać zawiązki chrząstek. Więc także zarodek winien dokończyć swoją podróż z jajowodu oraz znajdować się w jamie macicy. Bo kończą się zapasy energetyczne, ostatni czas, aby mama rozpoczęła podawawanie mu substancji odżywczych.

Blisko 12. dnia zamyka się mechanizm implantacji (zagnieżdżania w ścianie macicy) oraz tworzy się formować łożysko. Następuje wzmocnienie dopływu krwi do zarodka, co czasem przejawia się małym krwawieniem (kobieta może je pomylić z miesiączką). Pod koniec 2. tygodnia w embrionie odznacza się część głowowa.

W 3. tygodniu powstaje struna grzbietowa – tworzy oś zarodka, wokół której powstanie kręgosłup. W tymże okresie naczynia krwionośne mamy wiążą się z naczyniami łożyska.

W 4. tygodniu życia zaczyna się okres organogenezy. Do 8. tygodnia powinny powstać najistotniejsze dla życia narządy. Na starcie 2. miesiąca wzrostu pojawiają się wczesne skurcze serca. Natomiast za pomocą USG jego pracę można wyrazić tylko od 6. tygodnia.

Bo zarodek stale wzrasta, by umożliwić mu prawidłowy dowóz tlenu oraz substancji odżywczych, tworzą się tworzyć naczynia krwionośne i krew. Kształtuje się także układ nerwowy. W 4. tygodniu mózg to tylko 3 pęcherzyki, jednak 7 dni później można w nim rozpoznać już te same części, co w mózgu dorosłego człowieka. Układ pokarmowy to na starcie ślepo zakończona rurka, z jakiej pod koniec 2. miesiąca wyodrębnią się przełyk, żołądek oraz jelita.

Rozwój płoduWzrost płodu ludzkiego – wczesne miesiące

Na momencie 4. oraz 5. tygodnia zaczyna własny wzrost układ oddechowy. Powstają również zawiązki układu moczowego oraz organów płciowych. Pod koniec czasu zarodkowego rozwija się twarz. 2. miesiąc ciąży ma duże znaczenie dla właściwego 9wzrostu malucha. To chwila tworzenia się jego najistotniejszych organów oraz systemów. Stanowi on więc najbardziej wyczulony na tworzenie wszelkich negatywnych elementów. Przyszła matka winna szczególnie na siebie uważać (nie pić alkoholu, nie palić, świetnie się odżywiać, stosować tylko potrzebne środki po konsultacji ze specjalistą). 9. tydzień ciąży zaczyna okres płodowy, jaki będzie trwać aż do porodu. Pod koniec I trymestru (3. miesiąc) płód zaczyna przypominać młodego człowieka. Co prawda głowa stanowi połowę jego wielkości, jednak ma obecnie oczy, uszy, mruga, pojawia się odruch ssania. W 12. tygodniu można się chociażby dowiedzieć, czy będziemy mieć syna lub córeczkę. W tymże okresie płód ma niecałe 9 cm oraz waży blisko 45 g. Za to mama ostatecznie może zauważyć powiększenie brzucha. Zobacz, jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu ciąży: https://allegro.pl/strefa/ciazy/3-miesiac.

Wzrost płodu ludzkiego – trymestry

W 5. miesiącu u malucha pojawiają się brwi oraz rzęsy. Zaczynają kształtować się kości, a tułów i kończyny rosną szybciej aniżeli głowa. Młody człowiek ma obecnie blisko 14 cm wzrostu oraz waży 200 g. Do końca II trymestru płód wykształci zawiązki zębów, pokryje się meszkiem (lanugo), a chociażby zacznie słyszeć. Jego proporcje ciała będą obecnie podobne do proporcji noworodka. W 18.–20. tygodniu mama winna czuć jego ruchy. Jest obecnie zdecydowanie większy – ma od 23 do 25 cm oraz waży 820–1000 g. Na 7. miesiąc przypada czas szybkiego wzrostu płodu mózgu. W 26. tygodniu dużą dojrzałość ma również układ oddechowy. Zaczyna się wydzielanie surfaktantu (substancja pokrywająca pęcherzyki płucne, oszczędza je przed zapadaniem się oraz wiązaniem w czasie oddychania – hamuje powstawaniu niewydolności oddechowej). W owym czasie umysł jest obecnie gotowy do kontrolowania oddechem. Więc płody urodzone w 7. miesiącu mają zdecydowanie większą możliwość na przeżycie aniżeli te, które na świat przyszły wcześniej. Na starcie III trymestru maluch otwiera oczy oraz jest w stanie odróżniać światło od ciemności. Urósł do 28 cm oraz waży 1300–1700 g. W 8. miesiącu ciąży płód znacznie zwiększa swoją wagę – do 2250–2500 g. Mierzy 30–32 cm. Jeżeli w tymże okresie dotarło do porodu, jest gotowy do własnego życia. W tym miesiącu ciąży płód wzrasta wolniej. Pojawiają się paznokcie, znika meszek płodowy. Jeśli położy się głową w okolicę miednicy, znaczy to, iż jest zdolny do przyjścia na świat. 3–4 tygodnie przed porodem przyszła matka może zobaczyć zmniejszenie się macicy o parę cm. W tym tygodniu ciąży zwykle pojawiają się również nieregularne oraz szczególnie niebolesne skurcze (tzw. skurcze przepowiadające), jakie nierzadko są mylone z zaczynającym się porodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here