Przegląd najzdrowszych i najsmaczniejszych diet – poznaj je wszystkie

0
1648
dieta

Słowo dieta większości osób jest dobrze znane. Nadal na nowo staramy się odnaleźć tę najskuteczniejszą, która złączyła w sobie dwa jakże istotne określenia – smacznie oraz zdrowo. Zapewne zdecydowana część z nas chciałaby zmienić własne zwyczaje żywieniowe na odpowiednie żywienie, jakie ułatwia zachowanie smukłej figury oraz korzystnie oddziałuje na zdrowie. Nie każdy natomiast wie, jak stworzyć dietę w taki sposób, by naprawdę była to odpowiednia dieta. W takich sytuacjach najdoskonalszym wyjściem wydaje się być zaczerpnięcie z „gotowych” jadłospisów, stworzonych przez dietetyków, jakie w współzależności od typu koncentrują się na niektórych artykułach spożywczych. Są one łatwo dostępne, zwykle mało kłopotliwe oraz z pozoru wydają się być skuteczne dla naszego zdrowia. Jednak czy rzeczywiście jest tak? Czy każda dieta dla zdrowia jest tak samo dobra? Okazuje się, iż niestety nie. Można napotkać się z wieloma dietami, jakich podstawy potrafią niezwykle negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz usposobienie.

Co spożywać na diecie?

Jak rozpocząć zdrowo się odżywiać? Czy istnieje smaczna dieta, jaka będzie w dobry sposób oddziaływała na nasze zdrowie? Reakcja jest niezwykle łatwa – gdy swój domowy jadłospis oprzemy na paru zasadach, nie tylko nauczymy się zdrowo odżywiać, ale również zapewnimy naszemu organizmowi wystarczającą dawkę witamin oraz elementów mineralnych, i przy tymże zadbamy o naszą sylwetkę. O których zasadach mowa? Właśnie o podstawach prawidłowego żywienia. Każdą dietę, w jakiej znalazły one swoje wykorzystanie, można określić dobrą oraz odpowiednią dla organizmu. Zamiast zatem poszukiwać „dobrych” diet, zadbajmy o to, żeby nasza domowa dieta była interesująca oraz zbilansowana. Nie może w niej zabraknąć produktów spożywczych zaliczanych do wszelkich sześciu grup (artykuły zbożowe, warzywa oraz owoce, mleko oraz jego przetwory, mięso, ryby i jaja, tłuszcze zwierzęce, artykuły zawierające cukier – ilość spożywanych artykułów z tejże kategorii winna być niewielka). Zachowanie różnorodności w przyrządzanych posiłkach nie tylko pozwoli dostarczyć do organizmu wszelkie potrzebne substancje, ale powoduje, iż jedzenie nam się nie nudzi. To ważne, ponieważ monotematyczność posiłków wykorzystywana w pewnych dietach, na przykład w diecie kapuścianej, powoduje szybką rezygnację z diety oraz powrót do masy wyjściowej. Nie wolno zapominać także o dobrym nawadnianiu organizmu. Dietetycy zlecają spożywanie w przeciągu dnia minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej.

Odpowiednia dieta krok po kroku

dietaZasady zdrowego odżywania jasno wyznaczają częstotliwość następnych posiłków. Zgodnie z nimi trzeba jeść w regularnych odstępach czasowych nie mniej aniżeli 5 posiłków dziennie oraz uważać na podjadanie między nimi. Najważniejszym z nich jest śniadanie, jakie winno dostarczyć ogromnej ilości sił oraz pobudzić organizm do funkcjonowania. Ostatni posiłek winien zostać spożyty na blisko 2 godziny przed snem. Ważna jest także sama metoda jedzenia oraz przyrządzania potraw. Pokarmy należy gryźć niezwykle dobrze oraz bez pośpiechu, i zamiast smażenia, wybierać pieczenie bądź duszenie. Także należy unikać spożywania żywności przetworzonej, cukru oraz artykułów, jakie go zawierają (słodkie napoje, napoje energetyzujące, sosy, słodycze, przekąski), i również alkoholu oraz znacznie ograniczyć spożycie soli. Mięso czerwone należy zamienić mięsem białym i rybami, i białe pieczywo – pełnoziarnistym. Przestrzegając tychże podstaw można w prosty sposób skomponować dobrą dietę, która korzystnie wpłynie na własne zdrowie oraz usposobienie.

Dieta Mind

Została doceniona przez U.S. News & World Report za jedną z najlepszych diet, i przy tymże za najprostszą do użytkowania. Przestrzeganie jej podstaw jest łatwe oraz choćby w długim czasie wykorzystywania nie winno nastręczać trudności. Niewątpliwą korzyścią diety jest brak ostrych restrykcji co do wykorzystywanych artykułów. MIND sugeruje pewne kategorie pożywienia, i inne ogranicza, jednak nie nakazuje bezwzględnego rezygnowania z nich. Podstawą kuracji są artykuły bogate w witaminy C, E oraz z kategorii B, antyoksydanty oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, więc w elementy oddziałujące pozytywnie na pracę mózgu. Podstawową różnicą pomiędzy dietą MIND, i DASH oraz śródziemnomorską, które stanowią jej pierwowzór, jest potrzebę wprowadzenia zielonych warzyw w ogromnej ilości. W diecie MIND żywność podzielono na 15 kategorii, z jakich 10 sugeruje się spożywać, i 5 należy ograniczać. Warzywa w diecie MIND najlepiej jeść na surowo, dostarczą wtedy większą liczbę witamin oraz przeciwutleniaczy. W wypadku kłopotów z przewodem pokarmowym surowe warzywa można zastąpić gotowanymi, natomiast dobre rezultaty diety będą widoczne trochę później. Pełnoziarniste artykuły zbożowe spożywane 3 razy dziennie mają za zadanie dostarczyć witamin z kategorii B, jakie są winne za działanie systemu nerwowego. 5 razy w tygodniu należy jeść garść orzechów bądź nasion, jakie zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe będące materiałem błon komórkowych, liczne elementy mineralne oraz witaminę E – mocny przeciwutleniacz. W kolejne dni należy jeść pół kubka nasion roślin strączkowych, jakie zapewniają białka, witamin z kategorii B oraz błonnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here