Alergia w ciąży – jakie leki na alergię można brać podczas ciąży

0
2022
Alergia w ciąży

Alergia w ciąży potrafi się zwiększać bądź minimalizować własne symptomy – w współzależności od odpowiedzi organizmu kobiety ciężarnej na zmiany hormonalne. Gdy masz predyspozycje do uczuleń oraz spodziewasz się dziecka, powinnaś uważać na przeszkadzające ci alergeny. Momentami pierwsze symptomy alergii pojawiają się tylko w okresie ciąży. Uczulenia absolutnie nie wolno bagatelizować. Środki przeciwalergiczne wykorzystywane przed zapłodnieniem nie są potrzebne w czasie ciąży. Terapię w czasie dziewięciu miesięcy ciąży należy zmodyfikować w taki sposób, żeby była bezpieczna dla dziecka. Dowiedz się więcej, właśnie na temat alergii w ciąży, a to wszystko znajdziesz w tym właśnie artykule.

Symptomy alergii w ciąży

Najpopularniejszą formą alergii w czasie ciąży jest alergia wziewna, np. na pyłki roślin, sierść zwierzęcą, roztocza kurzu domowego czy zarodniki grzybów. Alergia wziewna o małym procesie nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak jej natężone symptomy potrafią doprowadzać do ataku astmy. Napad astmy u kobiety w ciąży jest szkodliwy dla płodu, ponieważ może skutkować niedotlenieniem. Duszność, kłopoty z nabraniem powietrza, kołatanie serca oraz szybkie tętno to charakterystyczne objawy ataku astmy. Atak astmy w zaawansowanej ciąży może doprowadzać do porodu przedwczesnego. Dziecko rodzi się wtedy z niską wagą urodzeniową, potrafią powstawać także schorzenia neurologiczne. Innym częstym typem alergii w okresie ciąży alergie skórne. O każdych innych zmianach skórnych należy informować specjalistę prowadzącego ciążę. Wszystkie rumienie, krostki, obrzęki, pokrzywka, swędzące zaczerwienienia na skórze potrafią być wywołane alergenami pokarmowymi. W takich wypadkach niezbędna jest dieta eliminacyjna.

Walka z alergią w ciąży

Alergia w ciążyJak każda dolegliwość przewlekła, alergia potrzebuje bezwzględnego leczenia. Na szczęście przestrzegając wskazań alergologa, możesz przetrwać ciążę w miarę komfortowo. Gdy przed ciążą byłaś leczona ze względu na alergię, w stanie błogosławionym powinnaś przebywać pod kontrolą dwóch lekarzy: ginekologa oraz alergologa. Niezwykle efektywna walka z alergią w okresie ciąży to unikanie na co dzień substancji bądź elementów uczulających. Uczuleniowcy zwykle dobrze się orientują, co powoduje symptomy uczuleniowe. Może się natomiast zdarzyć, iż bezpieczna przed ciążą sierść psa, dziś będzie powodowała kichanie, duszności, łzawienie oczu czy wodnistą wydzielinę z nosa. Gdy zatem zauważasz u siebie niepokojące symptomy, jakich nie posiadałas w okresie ciąży, zdecydowanie skontaktuj się z alergologiem. Przede wszystkim stosuj się do wskazań specjalisty oraz unikaj elementów wywołujących symptomy alergii. Gdy masz uczulenie na kurz, zwiń dywany, puchate tkaniny oraz zadbaj o to, żeby ktoś wyręczył cię w codziennym odkurzaniu mieszkania oraz zmywaniu podłóg. Raz w tygodniu zmieniaj pościel, często ją wietrz oraz czyść w dużych temperaturach bez krochmalenia. Gdy masz nadwrażliwość na pyłki roślin, unikaj spacerów w upalne dni oraz wyjazdów za miasto. Na spacery wybieraj poranki oraz wieczory, ponieważ rosa utrudnia poruszanie się pyłków. Jeśli chorujesz na nadwrażliwość pokarmową, przeszkadzające ci artykuły żywnościowe usuń ze swojej diety. Niewielkie zmiany w menu na pewno nie zaszkodzą. Nie stosuj natomiast rygorystycznej diety. Brak pewnego składnika odżywczego nie jest potrzebny w ciąży. Poradź się lekarza, czym zamienić uczulające pokarmybez szwanku dla swego zdrowia oraz zdrowia maleństwa. Odpowiednio się wysypiaj oraz unikaj wszelkich stresów, ponieważ zdenerwowanie zwiększa reakcje uczuleniowe.

Leczenie alergii w ciąży

Niestety, nie zawsze daje się unikać kontaktu z alergenem. Momentami dolegliwość ma ciężki rozwój oraz potrzebuje leczenia farmakologicznego. Najdoskonalsze są środki antyalergiczne – może je natomiast zalecić jedynie alergolog w ilościach bezpiecznych dla ciebie oraz dziecka. Nie lecz się na własną rękę! Pochopnie zastosowany środek nie tylko nie zminimalizuje choroby, jednak także może mieć negatywny nacisk na płód. Jakie są bezpieczne środki na nadwrażliwość? Przy alergicznym nieżycie nosa pomaga płukanie nosa solą fizjologiczną bądź roztworem wody morskiej. Przy skórze atopowej – smarowanie podrażnień kojącymi kosmetykami oraz maściami natłuszczającymi. Przy alergii wziewnej oraz kontaktowej – picie wapna w ilości do 1000 mg dziennie. W ciąży należy uważnie korzystać z kropli do nosa, i przy astmie – z inhalatorów dooskrzelowych. Momentami polecana jest immunoterapia, więc stosowanie pewnych ilości alergenów przez parę miesięcy w celu uodpornienia organizmu na substancje uczulające. System w efekcie immunoterapii zaczyna ignorować alergeny, i symptomy uczulenia stają się jeszcze mniejsze. Immunoterapii nie należy natomiast rozpoczynać u u przyszłych mam oraz kobiet karmiących piersią. Na starcie leczenia wykorzystuje się ogromne ilości alergenów, co może skutkować efektami ubocznymi, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Więc również odczulaniu najlepiej poddać się po całkowitym odstawieniu dziecka od piersi. Z drugiej strony, w sytuacji, jeśli kuracja zaczęła się przed ciążą oraz na tymże etapie stosowane są małe ilości alergenów, możliwe jest pewne dokończenie leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here