Problemy ze zdrowiem psychicznym wśród dzieci – gdzie szukać pomocy?

0
1371
Problemy ze zdrowiem psychicznym wśród dzieci

Problemy ze zdrowiem psychicznym jeszcze kilka lat temu postrzegano w sposób zgoła odmienny niż obecnie. Przemiana w podejściu do tego tematu wynika z różnych czynników. Wskazać należy między innymi na liczne kampanie społeczne przeciwdziałające dyskryminacji osób z chorobami psychicznymi lub zaburzeniami osobowości. Zgodnie z opinią specjalistów od zdrowia publicznego, znacząco zwiększyła się świadomość przeciętnego Polaka w zakresie takich problemów jak: przyczyny i objawy depresji, problemy z uczeniem się i komunikacją z innymi osobami, a także częstotliwość występowania tego typu zaburzeń. Przemiana świadomości dotyczy także problemów natury psychicznej lub osobowościowej dotykających najmłodszych.

Typowe problemy i lęki dziecięce – kiedy zgłosić się po pomoc?

Wiele osób uważa do dziś, że problemy psychiczne i osobowościowe naszych najmłodszych należy rozwiązywać samemu lub robić to w ukryciu, bez wiedzy innych. Nic bardziej błędnego. Postawa taka jest nie tylko krzywdząca dla samego dziecka i jego zdrowia, ale przyczynia się także do poczucia stygmatyzacji, które może być źródłem kompleksów i poczucia niższości.

Równie często popełnianym błędem jest uznawanie konkretnych objawów za nieistotnych. Jak dobrze wiemy, dziecięcy świat jest wyjątkowy i często zamieszkują go lęki niezrozumiałe dla dorosłych. Nie powinniśmy zatem ignorować takich objawów jak lęk przed: jedzeniem, hałasami, wychodzeniem z domu, spotykaniem się z obcymi osobami. Wiele osób – zupełnie niesłusznie – uważa, że są to jedynie przejściowe problemy dzieci, które prędzej czy później ustępują samoczynnie.

Inne objawy dziecięcych lęków

Dzieci nie są szczególnie skłonne, by rozmawiać o swoich problemach wewnętrznych. Często unikają odpowiedzi na pytania dotyczące źródła lub przedmiotu ich lęku. Dlatego warto zwracać uwagę również na inne objawy, mogące stanowić symptomy wystąpienia lęków. Do takich należą różnego typu: tiki, ruchy nerwowe, nieuzasadnione napięcie mięśni lub ich wiotkość, problemy ze wzrokiem, unikanie kontaktu wzrokowego, problemy ze snem, zmienny nastrój, apatia, ból głowy, brak apetytu, zaburzenia chodu, problemy z koncentracją, pamięcią i nauką.

Gdzie szukać pomocy? Neurolog dziecięcy – Warszawa

Jak dobrze wiemy, problemy ze zdrowiem psychicznym i zaburzenia osobowości są diagnozowane częściej w wielkich ośrodkach miejskich, niż w małych miejscowościach. Nie oznacza to oczywiście, że występują tylko w nich, ale – że mieszkańcy dużych miast częściej poddają się diagnozowaniu i leczeniu.

Osobom poszukującym kontaktu zarówno z zaufanym neurologiem, jak i psychiatrą, polecamy Sieć Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. W jej oddziałach do naszej pomocy dostępni są wykwalifikowani psychiatrzy dziecięcy, terapeuci, neurolodzy oraz specjaliści innych dziedzin, skupieni wokół problemów naszych najmłodszych.

Psychiatra dziecięcy – Łódź

Również w Łodzi znajduje się oddział PsychoMedic, dedykowany trosce o zdrowie naszych najmłodszych. Pracujący w nim specjaliści to także pedagodzy, psychologowie dziecięcy i rozwojowi, seksuolodzy, endokrynolodzy, logopedzi oraz dietetycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here