Jaki prezent dla chrześniaka?

0
1862
Jaki prezent dla chrześniaka?

Ojciec i matka chrzestna mają wspierać rodziców w wychowywaniu dziecka i dbać o to, aby wytrwało w wierze – tyle mówi teoria. Praktyka pokazuje jednak, że bycie rodzicem chrzestnym wiąże się z wieloma innymi obowiązkami. Jak to jest być rodzicem chrzestnym i często kupować prezenty dla dziecka, które podało się do chrztu? 

Udział w ważnych wydarzeniach

Co do zasady, rodzic chrzestny powinien uczestniczyć we wszystkich sakramentach przyjmowanych przez dziecko. Jest zatem zobowiązany do wzięcia udziału nie tylko w uroczystości chrztu, ale i Komunii Świętej, bierzmowania oraz ślubu chrześniaka czy chrześniaczki. 

Zaprasza się go również do świętowania większości urodzin (a na pewno pierwszych i osiemnastych), czy imienin malucha oraz jego rodziców. Często zapraszany jest także na wizyty u rodziny dziecka podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz innych tradycyjnie celebrowanych wydarzeń. 

Rodzic chrzestny może być także zapraszany do świętowania takich okazji jak dzień dziecka, pierwszy dzień w szkole, czy zakończenie roku szkolnego i akademickiego. Bywa też wzywany na widownię różnego rodzaju występów i konkursów, w których uczestniczy dziecko, szczególnie jeśli jest bardzo uzdolnione artystycznie lub sportowo. 

Okazje wymagające oprawy

Wszystkie wyżej wymienione okazje wymagają od rodzica chrzestnego poświęcenia swojego czasu. Może on oczywiście odmówić udziału w mniej ważnych wydarzeniach, na jakie zapraszają go rodzice dziecka, jednak istnieją takie, w których jest niemalże zmuszony uczestniczyć. 

Niektóre z nich wymagają odświętnego, eleganckiego ubrania. Jeszcze inne – przygotowania drobnego lub całkiem pokaźnego podarunku dla chrześniaka, czy chrześniaczki. Rodzic chrzestny przez bardzo długi okres kupuje dziecku zabawki, daje mu drobne kieszonkowe, czy prezenty o dużej wartości materialnej.    

Każdy rodzic chrzestny (nawet ten, który nie posiada własnych dzieci) regularnie odwiedza sklep z zabawkami. Doskonale wie, że dziecku, które podał do chrztu, powinien sprawić prezenty przemyślane, podkreślające znajomość jego zainteresowań i osobowości. Często decyduje się na rzeczy z tzw. górnej półki, takie jak np. samochody elektryczne dla dzieci.  

Prezenty dla chrześniaka i chrześniaczki 

Rodzice chrzestni przy praktycznie każdej okazji zastanawiają się jaki prezent byłby najlepszy dla chrześniaka. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakteru dziecka, zasobności portfela rodzica chrzestnego, oczekiwań samego malucha (a niejednokrotnie i jego rodziców), a także wieku dziecka. 

Noworodkowi często kupuje się smoczek z grawerem czy kocyk z wyszywanym imieniem. Niemowlakowi można podarować np. wielkiego pluszaka lub huśtawkę ogrodową. Dziecko w wieku przedszkolnym ucieszy się z hulajnogi, rowerka biegowego, czy też auta dla dzieci na akumulator. Dziecku w wieku szkolnym i nastoletnim spodobają się gadżety elektroniczne, pomoce naukowe, ciekawe książki i akcesoria do uprawiania ulubionych sportów. 

Prezenty dla chrześniaków warto kupować całkowicie przez Internet. Każdy sklep z zabawkami online, taki jak np. www.ekstrazabawki.pl oferuje bardzo duży wybór zabawek i prezentów dla dzieci. Zakupy online też są bardzo wygodne – można je zrobić bez wychodzenia z domu, w dowolnie wybranym przez siebie czasie. 

Podsumowując, bycie chrzestnym to nie tylko udział w chrzcie, komunii i ślubie dziecka. To także poświęcanie swojego czasu na obecność w innych ważnych wydarzeniach życia malucha oraz kupowanie mu rozmaitych prezentów. Bycie chrzestnym to wielka odpowiedzialność, która jednak dostarcza ogromnej przyjemności i satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here