Czym są perfumy niszowe?

0
1879
Czym są perfumy niszowe?

Na początku, aby dobrze zrozumieć temat, przypomnijmy sobie, kiedy coś może być nazywane produktem niszowym. Produkt niszowy to taki, który jest kierowany do określonej grupy społecznej. Nie jest produkowany masowo, a jego ilość w pełni trafia do osób, dla których jest kierowany. Natomiast grupy społeczne to nic innego jak pewne kryteria określające, daną część osób. Jednym z produktów, który jest niszowy to perfumy. Autorzy tworzący te zapachy to prawdziwi wirtuozi-artyści, ich perfumy nie są dostępne w lokalnych drogeriach, a ich cena często jest wysoka. Proces produkcji takich zapachów jest zazwyczaj niezwykle kosztochłonny, stąd ich wysoka cena. Często wiele osób nie stać na takie perfumy, dlatego są produkowane na niewielką skalę, a ich dostęp bywa bardzo utrudniony. Branża perfumowa bez produktów niszowych szybko stałaby się przewidywalną. Bardzo trafne bywa tu powiedzenie, że perfumy niszowe, są jak muzyka klasyczna – nie dla każdego. Kompozycje tych perfum należą do wyrobów ekskluzywnych.

Fenomen tych perfum to przede wszystkim alternatywny skład. Od około lat 90 świat zdobyły słodkie zapachy albo kwiatowe. Perfumy niszowe to coś niespotykanego i innowacyjnego  intrygują wyjątkowymi zapachami i wyszukanymi składnikami. Kompozycje tych zapachów są skomponowane w wyszukany sposób, często wynalezienie nowej woni trwa nawet kilkadziesiąt lat. Przykładem marki, która od wielu lat tworzy ten trend jest Molinard. Cała rodzina zajmuje się tym od czterech pokoleń, zajmując się tym w profesjonalny sposób i przykładając największą uwagę do detali.
Kolejną rzeczą wyróżniającą perfumy niszowe, jest piękny flakon. Wiele niszowych marek ma jednolite flakony dla danej serii.
Charakterystyczne jest także ilość zapachów na rynku. Ich marki najczęściej są znane pewnej grupie rynkowej, nie są tak popularne, jak perfumy marki Chanel czy Dolce&Gabanna. Część firm produkujące, na przykład Davidoff, perfumy na szeroką skalę również posiada swoje nisze, czyli tak zwane edycje limitowane, które różnią się dostępnością oraz ceną.
Jak już wcześniej zostało wspomniane dostęp do nich, jest utrudniony. Producenci nie chcą, aby ich produkt niszowy był w pierwszej lepszej drogerii. Na prawdziwe perfumy niszowe należy polować, ponieważ tylko nieliczne domy perfumowe będą je miały i to w niewielkiej ilości.

Przykładowe nazwy marek niszowych:
absolument parfumeur
acca kappa
aqua di portofino
alexandre.j
baruti
ciro

Polecane marki:

Montale– firma otwarta w 2003 roku przez Pierre’a Montale. Perfumeria słynąca z niespotykanych orientalnych woni, polecany zapach – Montale Honey Oud.
Serge Lutens- firma założona w 2000 roku, nazwa ma swoje źródło u założyciela, którego kariera rozwinęła się w niezwykły sposób, ale dbając o makijaże klientek i ich fryzury.  Zdobył prestiżową nagrodę Fifi Award – za najlepszą kompozycję zapachową, polecany zapach – Ambre Sultan.
Escentric Molecules- niemiecka marka wizjonera Schoena. Przewodni zapach to drzewny i bursztynowy. Polecany zapach – Molecules 01.
Creed- założona przez Jamesa Henry’ego Creeda. Nawet rodzina Windsorów zainteresowała się tego typu perfumami. Polecany zapach – Aventus.
Guerlain-Firmę założył w 1828 roku Pierre Francois Pascal Guerlain. Obecnie Guerlain to marka koncernu Louis Vuitton Moet Hennesy, polecany zapach- Guerlain Vetiver.

Jeśli jesteś osobą lubiącą się wyróżniać zapachem spośród tłumu to z myślą o tobie, są produkowane perfumy niszowe. Ceny są dosyć wysokie, ale dla kogoś, kto pragnie się wyróżniać cena często nie gra roli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here