Zęby mleczne to pierwsze zęby człowieka. Wymagają one specjalistycznej troski. Nie ma konieczności leczenia zębów mlecznych, ponieważ i tak za kilka lat wypadną. Konieczne jest jednak najwcześniejsze leczenie próchnicy, a kiedy jest to wymagane, dobrze będzie wdrożyć leczenie ortodontyczne. Zadbany zęby mleczne to gwarancja prawidłowego uzębienia stałego. Jakie są przyczyny próchnicy u dzieci? Jak walczyć w próchnicę zębów mlecznych? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zeby-mleczne-pielegnacja-zaburzenia-wyrzynania-leczenie-prochnicy/
Próchnica u dzieci – jakie są jej przyczyny?
Przyczynami rozwoju próchnicy jest przede wszystkim zaniedbanie kwestii higieny jamy ustnej u dzieci. Sporo rodziców nie ma świadomości, że konieczne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej swoich maluchów. Higienę powinno się zacząć już od momentu, kiedy pojawia się pierwszy ząbek. O higienę pierwszych ząbków można również dbać na drodze przelewanie dziąsełek naparem z rumianku. W ramach profilaktyki próchnicy należy też pamiętać o odpowiednich nawykach żywieniowych. Dziecko nie powinno zasypiać z butelką w ustach, ponieważ utrudnia to mycie ząbków.
W jaki sposób walczyć z próchnicą zębów mlecznych u najmłodszych?
Próchnica jest problemem dotykającym nawet najmłodsze dzieci. Jest to tak zwana próchnica butelkowa, która dotyczy dzieci zasypiający w przy butelce z mlekiem. Starsze dzieci dotknięte są próchnicą rozwijającą się w efekcie spożywania słodyczy lub niedokładnego mycia zębów. Próchnicy zębów mlecznych trzeba leczyć z równie dużą starannością w przypadku zębów stałych.
Nieleczona próchnica może doprowadzić do zbyt szybkiej utraty zęba oraz powstania wad zgryzu. Co więcej bakterie próchnicotwórcze Osadzają się na języku i migdałkach, infekcją z tym samym zęby stałe. Nikt nie powinien wziąć poddawać wątpliwości zasadniczość i leczenia próchnicy zębów mlecznych u dzieci.
Najnowocześniejsze metody leczenia u dzieci to ozonowanie, czyli metoda bezbolesnego i nieinwazyjnego usuwania niewielkich ubytków. Wszystko co należy zrobić, to poddać ubytek działanie ozonu. Jako bakteriobójczy gaz redukuje on chorobotwórcze bakterie.
Zęby mleczne – zaburzenia wyrzynania
Podstawowy podział zaburzeń obejmuje ząbkowanie przedwczesny oraz ząbkowanie opóźnione. Ząbkowanie przedwczesne to czas, kiedy zamki mleczne pojawiają się jeszcze przed 4 miesiącem życia. Innymi przypadkami może być wystąpienie zębów mlecznych już u noworodków.
O opóźnionym ząbkowaniu mówimy wtedy, kiedy ząbkowanie rozpoczyna się po 10-12 miesiącu życia. Najczęstsze przyczyny zbyt późnego ząbkowania to:
- zaburzenia metabolizmu fosforu i wapnia
- zespoły złego wchłaniania
- choroby dziedziczne
- zaburzenia odżywiania
- niedoczynność tarczycy
Zobacz też: http://www.wystarczytakniewiele.pl/pobranie-wymazu-z-gardla-czym-jest-jak-sie-do-niego-przygotowac/