Zabawki sensoryczne dla dzieci

0
1030
Zabawki sensoryczne dla dzieci

Dobór zabawek do wieku dziecka jest kluczowy, ponieważ wpływa on na odpowiednie tempo rozwoju. Maluchy dużo uczą się poprzez zabawę, dlatego warto wybierać tylko te elementy, które dostarczą bobasowi okazji do eksplorowania złożoności świata. Czym są zabawki sensoryczne i na jakiej zasadzie działają? Dlaczego warto kupić je własnemu dziecku?

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne mają za zadanie wspierać każde dziecko w rozwoju fizycznym i psychologicznym. Są tak skonstruowane, aby oddziaływać na zmysły, dlatego często dobór kolorów czy faktur nie jest przypadkowy. Dzięki nim dziecko może lepiej poznać otaczający go świat. Nierzadko producenci dodają również specjalne zapachy czy elementy wydające dźwięki, aby pobudzić zmysły maluszka.

Zabawka sensoryczna nie może stymulować wszystkich zmysłów naraz, gdyż wtedy będzie bezużyteczna. Tak więc głośna zabawka świecąca na wiele kolorów nie sprawdzi się w przypadku bobasa. Będzie on zmęczony jej działaniem, może nawet się jej bać, co będzie okazywał płaczem.

Dopasowanie zabawek sensorycznych do wieku dziecka

Zabawki sensoryczne mogą oddziaływać na dotyk, słuch czy wzrok dziecka. To element, który dostarcza bodźców. Jednak warto dopasować dany produkt do wieku maleństwa, aby były one w pełni bezpieczne. Przede wszystkim dla niemowlęcia sprawdzą się grzechotki oraz maty edukacyjne. Warto kupować te, gdzie zastosowano intensywne kolory ułożone kontrastowo. W tym okresie życia dziecka sprawdzą się również karuzele wieszane na łóżeczko czy pozytywki. Dla nieco starszych dzieci (od dwóch lat) rekomenduje się piłki oraz zabawki z wypustkami. Oprócz tego, że wpływają pozytywnie na zmysły dotyku i wzroku, to również zachęcają je do aktywności. Starszaki poradzą sobie z bardziej skomplikowanymi puzzlami. W wieku 3 lat wzwyż zasadne będzie wprowadzanie układanek do zabaw. Dziecko, tworząc schemat, uczy się kolorów i stymuluje pracę mózgu.

Zabawki, które wspierają rozwój zmysłów

Zabawki sensoryczne wspierają rozwój dziecka tylko wtedy, gdy maluch może się nimi samodzielnie bawić. Dobrze rozwinięte zmysły warunkują stabilny i zrównoważony postęp. Najlepiej zostawić dziecko, aby mogło nacieszyć się danym elementem. Warto obserwować z daleka, ale najlepiej unikać przeszkadzania.

Każdy profesjonalny sklep z zabawkami posiada zabawki sensoryczne dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Dzięki jaskrawym kolorom i nieoczywistym dodatkom można stymulować rozwój dziecka w sposób harmonijny. Warto zadbać o jakościowe zabawki dla malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here