Układanie puzzli – rozwijająca czynność czy zwykła rozrywka?

0
4844

Czy zabawka wynaleziona ponad 250 lat temu jest w stanie konkurować z dzisiejszymi nowoczesnymi zabawkami edukacyjnymi? Okazuje się, że tak! Puzzle, bo to o nich mowa, cieszą się niegasnącą popularnością – bawią się nimi zarówno dzieci, jak i dorośli na całym świecie. Gdzie leży tajemnica sukcesu puzzli i czy faktycznie mogą nas one czegoś nauczyć?

Twórca pierwszych puzzli, John Spilsbury, wynalazł je w roku 1763, gdy próbował ułatwić naukę geografii. W tym celu drukował mapy i naklejał je na cienkie deseczki, które następnie rozcinał wzdłuż granic państw. Jego pomysł szybko rozprzestrzenił się w Anglii, a poza krajem został spopularyzowany w XIX wieku.

Co rozwija układanie puzzli?

Układania puzzli zdecydowanie nie można zaliczyć do zwykłej rozrywki. Puzzle przyczyniają się do rozwinięcia wielu ważnych dla dzieci umiejętności. Jakich?

1. Kreatywność

Układanie puzzli rozwija wyobraźnię. Dziecko musi dopasowywać poszczególne elementy obrazka do całości, rozpoznawać je i właściwie rozmieszczać. Nierzadko też maluch opracowuje własny system dopasowywania i poszukiwania właściwych elementów układanki.

2. Koncentracja

Puzzle dla dzieci dorosłemu mogą wydać się banalnie proste, ale dla malucha są często prawdziwym wyzwaniem – mówi specjalista z portalu linkbaby.pl. – Do ich ułożenia potrzebuje on maksymalnej koncentracji. Dzięki temu, że traktuje to zajęcie jak zabawę, nie odczuwa aż takiego zmęczenia, jednak jego umysł często pracuje na najwyższych obrotach.

3. Myślenie przestrzenne

Łączenie poszczególnych puzzli pozwala dziecku na rozwój myślenia przestrzennego, które przydaje się później w rozwoju umiejętności technicznych czy matematycznych.

4. Umiejętność planowania

Dopasowywanie kolejnych puzzli do całości wymaga zdolności planowania – dziecko musi przecież wiedzieć, kiedy powinno użyć znalezionego już wcześniej elementu. Dzięki temu z wyprzedzeniem myśli o swoich kolejnych ruchach i poddaje je krytycznej ocenie.

5. Pamięć

Jeśli układanie puzzli ma być efektywne, maluch musi pamiętać, gdzie odłożył poszczególne elementy – mówi specjalistka linkbaby.pl. – Jeśli tego nie robi, cała zabawa trwa znacznie dłużej i staje się dla dziecka nużąca. Szybko więc uczy się ono, by zwracać uwagę na to, gdzie kładzie rozpoznane puzzle, by później łatwiej je odszukać i dopasować do układanki.

6. Chwytność palców

Małe dziecko nie ma jeszcze tak sprawnych palców, jak dorosły – i układanie puzzli jest dla niego świetną okazją do ćwiczeń. Chwytanie małych elementów i obracanie ich tak, by pasowały do pozostałych wymaga zręczności i myślenia przestrzennego.

7. Cierpliwość

Niejeden dorosły, który układał puzzle o tysiącu elementów ma świadomość tego, jak dużej cierpliwości to wymaga. Dla dziecka jest to jeszcze większe wyzwanie, nawet gdy puzzli jest tylko kilkanaście. Dlatego dobrze jest na początku wspierać je i motywować do wysiłku. Takie doświadczenie pomoże mu później, gdy będzie zmagać się z trudnymi, wymagającymi wysiłku umysłowego zadaniami w szkole.

Jakie puzzle dla dzieci?

Tak naprawdę rozmiar oraz liczba puzzli zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji naszego malucha – mówi ekspertka linkbaby.pl. – W przypadku małego dziecka warto na początek pokazać mu puzzle piankowe, które są duże i miękkie, a dodatkowo mogą służyć jako mata. Pamiętajmy, że puzzle z mniejszymi elementami dziecko powinno układać pod nadzorem dorosłego, żeby przypadkiem nie zrobiło sobie krzywdy. Dla starszych dzieci ciekawym urozmaiceniem będą też puzzle 3D, które pozwalają jeszcze lepiej ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną.

Jeśli szukamy interesującej i edukacyjnej zabawki dla dziecka w każdym wieku, puzzle sprawdzą się doskonale. Warto wybrać takie, które dodatkowo przekazują jakąś wiedzę – uczą cyferek, tworzą mapę lub przedstawiają poszczególne planety. W ten sposób z łatwością połączymy świetną zabawę z dbałością o edukację naszej pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here