Bez strachu u dentysty

0
2404

Bardzo wiele osób odczuwa dyskomfort kiedy ma odwiedzić gabinet dentystyczny, a często jest to po prostu lęk, który w takim samym stopniu może pojawić się u dorosłych i u dzieci. Czasami problem ten jest na tyle nasilony, że można mówić o fobii – dentofobii, czyli chorobliwym strachu przed dentystą. Warto z nim walczyć, gdyż konsekwencje mogą być poważniejsze niż się wydaje.

Dlaczego warto pokonać strach przed dentystą?

Osoby, które unikają wizyt u dentysty ze strachu, prawie nigdy nie imponują pięknym i zdrowym uzębieniem. Zęby mają to do siebie, że trzeba o nie dbać, a higiena domowa nie jest wystarczająca. Od czasu do czasu stomatologa po prostu trzeba odwiedzić, minimum na pół roku, a jeśli ktoś odwleka te wizyty lub nie stawia się na nie wcale, może być pewnym, że stan jego zębów będzie się tylko pogarszał, to zaś może mieć groźne konsekwencje. Niewielkie ubytki, które można szybko wyleczyć, mogą przerodzić się w poważne problemy zagrażające nawet ogólnemu zdrowiu, fakt więc, że do dentysty trzeba chodzić, po prostu nie ulega wątpliwości. Dodatkowo warto uświadomić sobie, że w dzisiejszych czasach nie ma już powodu, by bać się dentysty, gdyż nowoczesne technologie całkowicie eliminują już dyskomfort, nie mówiąc o bólu – nie boli nawet najbardziej skomplikowane usuwanie zębów czy wszczepianie w kości implantów dentystycznych.

Jak pokonać lęk?

Wbrew pozorom, w sytuacjach takich kluczowe jest nie nastawienie pacjenta, ale wybór dobrej kliniki dentystycznej. Potrzebni są przede wszystkim doświadczeni, wyrozumiali dentyści, którzy potrafią zbudować atmosferę zaufania i rozumieją pacjentów. Kiedy lęk dotyczy dziecka, trzeba wybrać miejsce, w którym pracuje stomatolog dziecięcy (http://www.dentestetica.pl/leczenie/stomatologia-dziecieca/). Profesjonalistów takich można znaleźć w klinice Dentestetica.pl. Początki mogą być trudne, ale jest wiele sposobów na to, by przełamać strach. W przypadku niektórych osób wystarczy po prostu odważyć się i iść na wizytę, a kiedy okaże się, że nic nie boli i nie jest nieprzyjemnie, następna wizyta nie będzie już straszna. W innych przypadkach warto skorzystać z tzw. wizyt adaptacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here