Pierwsze buty Twojego dziecka

0
3328
Pierwsze buty Twojego dziecka

Pierwsze buty dla małego dziecka powinny być wybrane bardzo starannie. Coraz częściej lekarze wspominają o tym, iż zbyt twarda podeszwa może źle wpłynąć na rozwój stóp małych dzieci. W jaki sposób najlepiej jest dobierać buty dla małych dzieci i czy istnieją jakiekolwiek alternatywy dla standardowego obuwia?

Obecnie twierdzi się, że podeszwa butów dla dzieci, które uczą się chodzić powinna być tak miękka, iż możliwe powinno być jej skręcenie. Niestety, tego typu butów praktycznie nie można znaleźć na rynku. Warto zainteresować się takimi modelami, które mają dość miękką podeszwę, jednak nadal problematyczne jest, czy można ich używać gdziekolwiek indziej poza placem zabaw. W domu lepiej jest stosować skarpety antypoślizgowe, które są odpowiednio miękkie i sprawdzą się o wiele lepiej w przypadku, gdy dziecko nie ma jeszcze odpowiednio ukształtowanej stopy.

Jak kupować buty dla dziecka?

W przypadku rocznych dzieci odpowiednia przymiarka obuwia poprzez przymierzenie ich na stopie malucha jest praktycznie niemożliwa. Dlatego też stosuje się zazwyczaj mierzenie stopy miarką lub nawet drewnianym patykiem. Warto pamiętać, że nieco luźniejsze buty będą bardziej odpowiednie niż za ciasne.

Nie można kupić dziecku butów zbyt ciężkich. Choć buty na zewnątrz nie mogą być zbudowane z tak miękkich materiałów jak skarpety antypoślizgowe, to jednak ich waga może przeszkadzać dziecku w nauce chodzenia. Podeszwa, choć nie może być twarda, nie może być też zbyt cienka. Zwłaszcza w przypadkach, gdy dziecko chodzi po bardziej nierównej powierzchni, zbyt cienka powierzchnia będzie powodować dyskomfort podczas każdego kroku. Natomiast zbyt gruba podeszwa nie tylko może źle wpłynąć na rozwój stopy dziecka, ale także będzie ona zbyt ciężka.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę także na przód buta. Powinno znajdować się tam wzmocnienie, które uchroni stopę dziecka przed urazem. Natomiast tył buta powinien być na tyle elastyczny, by stopa dziecka nie ulegała obtarciu. But powinien być lepiej wyprofilowany niż dzieje się to w przypadku obuwia dla osób dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here