Jak wybrać rower dla dziecka?

0
2928
Jak wybrać rower dla dziecka?

Wybór pierwszego roweru dla dziecka to trudne wyzwanie. Warto pamiętać, że od tej decyzji często zależy, czy pociecha w przyszłości będzie jeździć z przyjemnością. Co należy brać pod uwagę decydując się na zakup roweru dla małego dziecka?

Pierwszy rower dla dziecka musi być bezpieczny. Warto więc zdecydować się na jego zakup w profesjonalnym sklepie. Tam też sprzedawca ma zazwyczaj większą wiedzę na temat posiadanego towaru i może służyć radą. Rower musi być dopasowany do wzrostu młodego człowieka, dlatego zakupu raczej nie można przeprowadzić w tajemnicy.

Pierwszy rower zazwyczaj nie wymaga utrzymywania równowagi. Najczęściej wybieranym modelem jest rower trójkołowy. Zazwyczaj posiada on również rączkę dla rodzica. Alternatywnym rozwiązaniem jest tak zwany rower biegowy. Przeznaczony jest on dla nieco starszych dzieci – sprawdzi się zarówno w przypadku, gdy wcześniej używany był rower trójkołowy, jak i w sytuacji, gdy jest to pierwsza maszyna tego typu. Nie posiada on pedałów – by poruszanie się nim było możliwe konieczne jest odpychanie się nogami. Taki model ułatwia naukę jazdy na rowerze „dorosłym”.

Dobór roweru do wzrostu dziecka musi odbywać się w obecności malucha. Musi on wsiąść na rower – tylko w ten sposób można sprawdzić, czy wybrany model nie jest za niski lub za wysoki. W pierwszym przypadku jazda na nim będzie bardzo niewygodna. W drugim przypadku dziecko może odczuwać strach w czasie jazdy i mieć trudności z zatrzymywaniem roweru. Źle dopasowany pierwszy rower może skutkować zniechęceniem do jazdy na rowerze w ogóle.

Jeśli naukę jazdy na rowerze rozpoczyna nieco starsze dziecko, najlepiej wybrać sprzęt z dodatkowymi kółkami. Model powinien być prosty – hamulec powinien być umieszczony tylko w pedałach. To dość istotne, ponieważ nieprawidłowe użycie przedniego hamulca ręcznego może skutkować poważnymi obrażeniami.

Oprócz wyboru odpowiedniego roweru niezbędne jest także zakupienie zabezpieczających akcesoriów. Konieczny jest dobór kasku oraz rękawic przeznaczonych do jazdy na rowerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here