Jak wybierać klocki dla małego dziecka?

0
2864
Jak wybierać klocki dla małego dziecka?

Klocki to jedna z bardziej uniwersalnych zabawek. Pozwalają na ćwiczenie wyobraźni przestrzennej, pomagają młodym konstruktorom na zbudowanie budowli ich marzeń. Rodzice mogą bardzo łatwo bawić się z dzieckiem – klocki są absorbujące, umożliwiają budowanie konstrukcji w zespole. Odpowiednio dobrane klocki to także możliwość nauki kolorów, liter i cyfr. Co warto brać pod uwagę wybierając konkretny model klocków?

Klocki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Bardzo małe pociechy nie mogą używać zabawek, których elementy można połknąć. Wskazane są więc jedynie duże klocki, które dodatkowo są zrobione z dobrych jakościowo materiałów. Jeśli poszczególne elementy są plastikowe, materiał nie może łatwo pękać – to nie tylko może zakończyć się skaleczeniem, ale także połknięciem takiej części.

Najbardziej znane obecnie są klocki wciskane. Powszechnie znane klocki lego są jednak za małe dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na szczęście dla takich maluchów stworzono większe klocki, które działają na tej samej zasadzie. Wybierając zabawkę tego typu należy pamiętać, że połączenie klocków przez wciśnięcie wymaga nieco siły. Niektóre dzieci mogą początkowo nie radzić sobie z właściwym połączeniem elementów. Jeśli jest taka możliwość, warto to przetestować jeszcze przed zakupem, by dziecko nie zniechęciło się do zabawki.

Dla mniejszych dzieci bardziej odpowiednie mogą okazać się drewniane klocki. Tego typu zabawka dla maluchów musi być właściwie wykonana. Drewno powinno być oszlifowane w taki sposób, by niemożliwe było na przykład skaleczenie. W przypadku kolorowych klocków drewnianych należy uważać, by farby użyte do malowania elementów nie były toksyczne. Oprócz standardowych, jednokolorowych klocków tego typu można kupić klocki z naniesionymi cyframi lub literami. Młodszym dzieciom, które jeszcze nie umieją czytać ani liczyć, mogą spodobać się drewniane klocki puzzle.

Klocki magnetyczne wskazane są raczej dla nieco większych dzieci. Dzięki odpowiedniemu namagnesowaniu łatwo jest łączyć poszczególne elementy, co umożliwia układanie nawet bardziej skomplikowanych konstrukcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here