Dlaczego kupując dla dziecka tor kulkowy, możemy przyczynić się do jego rozwoju?

0
877

Dzieci bez wątpienia uwielbiają nowe zabawki, które pozwalają im na różnorodną aktywność – zarówno umysłową, jak fizyczną czy manualną. Wśród wielu ciekawych propozycji znajdują się między innymi tory kulkowe (czasem zwane też kulodromami). Sprawdź, w czym mogą pomóc także Twojemu maluchowi!

Doskonała zabawa

Tory kulkowe SPACERAIL – sklep lotrzyk.pl – to przede wszystkim okazja do doskonałej zabawy, której na pewno nie przepuści żadne dziecko. Tor jest idealny jako rozrywka na długie dni oraz wieczory, ponieważ pozwala cieszyć się ruchomą, angażującą rozrywką przez wiele długich godzin. Co równie ważne, może być okazją do wspólnej zabawy w większym gronie, na przykład wspólnie z rodzeństwem czy przyjaciółmi.

Umiejętności manualne

Zbudowanie własnego toru kulkowego, a także zabawa nim, rozwijają u dziecka motorykę. Pomagają mu zwiększyć zdolności manualne, w tym precyzję czy umiejętność łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Jednocześnie wpływa korzystnie na jego koordynację oko-ręka, co jest bardzo ważne szczególnie na wcześniejszych etapach rozwoju.

Umiejętności manualne dziecka rosną tym bardziej, im bardziej skomplikowany tor dla niego wybierzemy, jednak nie należy zaczynać od najbardziej skomplikowanych w przypadku bardzo małych dzieci. Ewentualne niepowodzenia mogłyby zniechęcić chłopca lub dziewczynkę do dalszej zabawy. Znacznie lepiej będzie zacząć od prostszych układów i jeśli zabawa przypadnie maluchowi do gustu – przechodzić na bardziej zaawansowane torowiska.

Więcej pomysłowości

Kolejnym zadaniem toru kulkowego jest rozwój dziecięcej kreatywności. Każde dziecko lubi coś tworzyć – obrazek, figurkę z plasteliny, konstrukcję z klocków… albo właśnie tor dla kulek. Ten ostatni szczególnie podoba się wielu maluchom, ponieważ pozwala im cieszyć się z tego, że samodzielnie tworzą zabawkę, którą można modyfikować, aby obserwować różne trasy kulki. To świetny pomysł na to, by z każdym dniem przychodziły do głowy nowe pomysły. 

Lepsze widzenie przestrzenne

Budowa toru dla kulek, a także zabawa z nim, pozwala dziecku na rozwój widzenia przestrzennego. Uczy się ono i zapamiętuje zależności między wysokościami i odległościami, a także zdobywa podświadomie pierwsze informacje z fizyki – choć oczywiście dowie się o tym dopiero wiele lat później w szkole. Z pewnością jednak przedmiot ten będzie dla niego bardziej zrozumiały, jeśli wcześniej miało odpowiednie doświadczenia z ruchem po torze.

Poprawa koncentracji

Każdy, kto choć raz spróbował zabawy kulodromem, może być pewien, że jest to sposób na ćwiczenie mózgu przy jednoczesnej rozrywce. Wymagana jest do tego przynajmniej minimalna koncentracja, co z całą pewnością rozbuduje tę zdolność właśnie u dziecka – a także u dorosłych, którzy będą bawić się wraz z nim.

To ogromna zaleta, która na pewno zaowocuje w przyszłości. Skupienie jest nam potrzebne zarówno w szkole, jak i w pracy. Jego wczesne wykształcenie pomoże więc w dalszym rozwoju na kolejnych etapach i ułatwi dziecku szkolne życie. Kiedy już podrośnie, na pewno samo także doceni zalety płynące z tej zabawki, które pomogły mu w osiągnięciu sukcesu w podstawówce lub później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here