Buty dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

0
714
Buty dla dzieci

Buty to podstawowy element ubioru. W przypadku dzieci ważniejszym od atrakcyjnego wyglądu jest wygoda noszenia. Warto o nią zadbać już na wczesnym etapie, aby dziecko nie zmagało się później z problemami ze stopami. Czym więc kierować się przy wyborze butów dla dziecka? Podpowiadamy.

Jak wybrać najlepsze buty dla dziecka?

Warto pamiętać, że dziecko cały czas rośnie. W tym celu należy regularnie mierzyć stopę malucha. Powinno odbywać się to, co 2-3 miesiące, ponieważ stopa rośnie około 1 cm w ciągu roku. Najprościej zrobić to stosując obrys. Gdy dziecko chodzi w zbyt małym obuwiu zwiększa to prawdopodobieństwo powstawania wad oraz deformacji.

U dzieci, które stawiają pierwsze kroki idealnie sprawdzą się tzw. roczki. Są one skonstruowanie w taki sposób, aby wspomagały rozwój chodzenia na najwcześniejszym etapie. Posiadają one cholewkę ponad kostkę, która stabilizuje nogę. Na ogół zapinane są na rzepy, co pozwala dopasowanie butów do kształtu nóżek dziecka.

W późniejszym okresie rozwoju, kiedy znamy już rozmiar stopy warto kupować obuwie o około 1 cm większe. Wynika to z faktu, iż stopy ciągle rosną w trakcie użytkowania butów, a także przesuwają się w trakcie chodzenia. Dobrze również zadbać, by czubki były lekko zaokrąglone. Sprawi to, że dziecko nie będzie się potykać. Szeroką ofertę butów dziecięcych znaleźć można sprawdzając w wyszukiwarce frazę Bobux buty.

Czym kierować się przy wyborze butów dla dziecka?

Elementem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem jest elastyczność i sprężystość podeszwy. Powinna ona zginać się na wysokości stawów znajdujących się pomiędzy palcami a śródstopiem. Dzieci bywają bardzo ruchliwe, wobec czego zadbać należy także o to, aby podeszwa posiadała właściwości antypoślizgowe.

Ważnym kryterium doboru butów jest również materiał, z którego zostały wykonane. Przede wszystkim powinien być on dostosowany do warunków użytkowania obuwia. W miesiącach letnich najistotniejsza jest przepuszczalność powietrza. Gromadzenie się wilgoci sprzyja rozwojowi grzybicy. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się skóry pochodzenia naturalnego.

Często spotykaną praktyką jest przekazywanie sobie butów przez rodzeństwo. Nie jest to dobry pomysł. Każdy z nas posiada inną stopę, a noszenie butów po kimś sprawi, że będziemy dziedziczyć cechy po poprzednim właścicielu. Dlatego też zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakupowanie nowej, nieużywanej pary w sklepie. Warto także pamiętać, by pozwalać dziecku chodzić boso po miękkich nawierzchniach. Chodzenie bez butów wspomaga rozwój mięśni stóp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here