Alergie pokarmowe u niemowląt – kiedy wprowadzać alergeny do diety

0
1713
Alergie pokarmowe u niemowląt

Alergia pokarmowa – symptomy

Symptomy alergii pokarmowej potrafią się pojawić chociażby u dzieci karmionych jedynie piersią, ponieważ alergeny z pokarmu przechodzą do mleka mamy. Jakie symptomy powinny zaniepokoić rodziców? Potrafią to być stałe kolki, laksacja, wysypka zlewająca się w liczniejsze plamy, za powolne przybieranie na wadze, śluz bądź krew w stolcu. Jak oceniać alergię pokarmową oraz dowiedzieć się, jaki składnik powoduje kłopot?

Alergia pokarmowa u dzieci – diagnozowanie

Konfrontacji z alergią nie rozpoczyna się od eliminowania artykułów, lecz od dobrej obserwacji oraz określenia współzależności między tymże, co je matka, i czasem, gdy u malucha pojawiają się symptomy alergii pokarmowej. U dzieci niełatwo określić, co powoduje alergię pokarmową, jednak szczególnie winnym jest mleko krowie bądź jajka, i dokładnie zamknięte w nich białka. Niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który musi wykonać szczegółowy wywiad z rodzicami, szczególnie z matką, gdy ta karmi piersią. Właśnie potem, po zbadaniu symptomów alergii pokarmowej u niemowlaka, pod kontrolą lekarza, wybiera się dane artykuły. Istotne, aby dieta wciąż była odpowiednio zbilansowana oraz zapewniała wszelkich niezbędnych elementów odżywczych.

Alergia pokarmowa – testy

Alergie pokarmowe u niemowlątDo pierwszego roku życia u dzieci nie wykorzystuje się testów na przeciwciała – ani z krwi, ani skórnych. Jeśli ciężko w trakcie wywiadu określić, jakie artykuły mogą uczulać niemowlę, można przeprowadzić test prowokacyjny. W trakcie takiego testu na alergię pokarmową dziecku (bądź matce karmiącej piersią) stosuje się podejrzewany o wywoływanie alergii produkt – natomiast z powodu ryzyka nastąpienia silnych symptomów, i chociażby wstrząsu anafilaktycznego, trzeba zdecydowanie przeprowadzać test pod opieką lekarza. U dzieci często ocenia się „skazę białkową”, więc nadwrażliwość na białka mleka. Często sugeruje się wówczas przejście z mleka mamy na mleko modyfikowane. Natomiast zanim podejmiemy taką decyzję, trzeba zdecydowanie wyczerpać wszelkie możliwości zidentyfikowania konkretnego alergenu. Jeśli dziecko zaczyna już jeść inne pokarmy, inne artykuły należy wprowadzać do diety ostrożnie, obserwując, czy nie pojawi się niepożądana reakcja.

Alergia pokarmowa u dzieci powyżej pierwszego roku życia

Gdy nasz maluch ma teraz ponad rok i pojawią się symptomy informujące o alergii pokarmowej, można przeprowadzić testy alergiczne. Natomiast tak samo jak u niemowląt, regułą jest kontrola oraz wywiad wykonywany przez lekarza specjalistę. Testy to tylko uzupełnienie diagnostyki. Testy na alergię pokarmową polegają na sprawdzeniu obecności przeciwciał we krwi bądź odpowiedzi na skórze, która również połączona jest z funkcjonowaniem naszego układu immunologicznego. Alergia pokarmowa to niewłaściwa odpowiedź układu immunologicznego na pewien element naszej diety, jaki u większości dzieci oraz dorosłych nie powoduje niekorzystnych skutków. Nie należy alergii mylić z nietolerancją pokarmową, która nie jest połączona z układem immunologicznym. Alergenami są zwykle konkretne białka zamknięte w pewnych artykułach spożywczych (np. białko kazeina w mleku). Ich obecność we krwi powoduje odzew ze strony układu immunologicznego. Może zatem być natychmiastowa odpowiedź (pojawiają się przeciwciała IgE), często związana z ze kolejami skórnymi (plamy na twarzy, szyi, górnej partii ciała) oraz uciskiem brzucha; może doprowadzać do wstrząsu anafilaktycznego, i w konsekwencji nawet śmierci. Gdy odpowiedź jest oddalona w czasie (12-48 godzin) oraz ma nieswoiste symptomy, we krwi podnosi się stopień przeciwciał IgG. Taką alergię pokarmową zdecydowanie trudniej rozpoznać tylko przez obserwację. Niepokojące są takie symptomy jak nieprawidłowy wzrost dziecka, długotrwałe zaparcia bądź biegunki, kłopoty skórne (w tymże atopowe zapalenie skóry), stałe zmęczenie oraz zły nastrój. O ile testy IgE zrobimy łatwo w wielu miejscach, to testy IgG są trudniej dostępne. Zawsze muszą być wykonane w wyspecjalizowanych laboratoriach, istotne również, abyśmy sprawdzili, czy są certyfikowane oraz posiadają walidację – inaczej będą po prostu niewiarygodne. Nie korzystajmy z testów domowych – mogą wprowadzić nas w błąd. Podjęta na ich podstawie decyzja o zmianie diety może właściwie zaszkodzić aniżeli pomóc.

Alergia pokarmowa u dzieci oraz dorosłych – czy z tego się wyrasta?

Alergia pokarmowa dotyczy mniej więcej 4-8 proc. dzieci. Maluchy szczególnie są uczulone na mleko krowie oraz jajka, nierzadko zdarzają się również alergie na żyta oraz owoce. Dobra wiadomość jest taka, iż z większości alergii się po prostu wyrasta, co znaczy, iż artykuły, jakie uczulają dzieci, nie powodują już alergii pokarmowej u dorosłych. Natomiast nie można ignorować symptomów alergii. Po zdiagnozowaniu przyczyny jednak należy stosować przez parę lat dietę eliminacyjną. Nieleczona alergia może skutkować tzw. marsz alergiczny – np. przejście alergii pokarmowej w alergię wziewną. Połączone jest to z tymże, iż jeden alergen (jaki nie został wykluczony z diety) powoduje schorzenia funkcjonowania systemu immunologicznego (jaki jest jeszcze w stanie „podniesionego pogotowia”), co może doprowadzać do wzięcia „za wroga” kolejnych substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here