Obowiązki domowe – trudna sztuka codzienności dla dzieci i rodziców

0
3047

Już od pierwszych chwil życia dziecka, wymaga ono ogromnej troski, miłości i zaangażowania rodziców w zdrowy i prawidłowy rozwój. W tym wszystkim nie można zapominać o świadomym wychowaniu, które już w pierwszych latach życia malucha zaowocuje jego samodzielnością, pewnością siebie oraz wiedzą na temat otoczenia i codzienności, w której przyszło mu się znaleźć. Z tego właśnie powodu, dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny, co wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale także z koniecznymi do wykonania obowiązkami domowymi. Są one zwykle trudną częścią wychowania – z jednej strony bowiem rodzice nie chcą obarczać dziecka „dorosłymi” zadaniami, z drugiej jednak sami potrzebują choć niewielkie pomocy, aby móc poświęcić maluchowi jeszcze więcej czasu.

Jak przekazywać dziecku obowiązki domowe?

Największy problem polega na tym, że rodzice często nie potrafią ocenić możliwości swoich dzieci i mimo tego, że sami opadają z sił, wykonują jeszcze wszystkie obowiązki domowe, nawet te, które z pewnością jest w stanie wykonać ich pociecha. Żeby to ocenić, należy obserwować dziecko i pokazywać mu dokładnie to, co sami robimy w domu https://blog-juniorangin.pl/dziecko-w-domu-pozwol-mu-pomagac/. Instruowanie i rozmawianie na temat czynności wykonywanych w domu pomogą zaspokoić ciekawość malca, ale dzięki temu jeszcze silniej poczuje on także związek z pozostałymi domownikami. A już w wieku 2-3 lat rodzice powinni zachęcać dziecko do coraz bardziej czynnego udziału w życiu rodzinnym. Do wszystkiego trzeba jednak podchodzić z dużą dozą cierpliwości – dziecko, które dopiero się uczy będzie wykonywało poszczególne, nawet najprostsze obowiązki domowe znacznie wolniej niż doświadczeni w tej kwestii dorośli. Dlatego trzeba dać mu niezbędny czas i wspierać w tych pierwszych krokach do pełnej samodzielności.

 

Podział domowych obowiązków

Gdy już rodzice są przekonani o tym, że warto, aby dziecko poznało czym są obowiązki domowe, przychodzi czas na ich podział. Oczywiście zadania delegowane najmłodszym członkom rodziny muszą być dopasowane do ich wieku. W przeciwnym razie maluch bardzo szybko się zniechęci i w przyszłości nie będzie chciał pomagać, bo uzna, że przerasta to jego umiejętności. Zatem już dziś można zastanowić się, w czym może nam pomóc nasz kilkulatek. Na początek warto uczyć dziecko sprzątania własnych zabawek, odkładania na półkę przeczytanych książeczek, odnoszenia dorosłemu brudnych naczyń po posiłku czy wyrzucanie drobnych śmieci do kosza. Starsze dziecko, dodatkowo, może pomóc w nakrywaniu stołu, podlewaniu roślin doniczkowych, czy rozwieszaniu prania. Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym może z pomóc w nastawieniu pralki i segregowaniu prania czy przygotowania prostych posiłków dla siebie lub rodziny. Z czasem do tego dojdą jeszcze odkurzanie, mycie podłóg czy zmywanie naczyń, jednak wczesne dzieciństwo to nie czas na aż tak angażujące zadania. Teraz maluch musi się jeszcze znaleźć czas na beztroską zabawę, rozwijanie zainteresowań i cenne kontakty z rówieśnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here