Czy dziecko może samo wracać ze szkoły?

0
3871
Czy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Wielu pracujących rodziców stoi przed wyzwaniem, jakim jest samodzielny powrót dziecka ze szkoły do domu. Łączy się ono z wieloma obawami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz komfortu pociechy. Jednak, jeżeli dziecko jest rozgarnięte, a Wy poświęcicie odpowiednią ilość czasu na dokładne wytłumaczenie związanych z powrotem do domu zasad, wszystko powinno pójść dobrze.

Polskie prawo nie reguluje dokładnie w jakim wieku dziecko może samodzielnie iść do lub wracać ze szkoły. Ustawodawca określa jedynie, że nie można dopuścić do pozostawianie dziecka do 7 lat w okolicznościach niebezpiecznych.

Komfortowy plecak

Już uczniowie pierwszych klas podstawowych mają do dźwigania spory bagaż – liczne książki, zeszyty, drugie śniadanie i całą masę dodatkowych gadżetów. Dzieci wracające ze szkoły samochodem nie odczuwają tego ciężaru tak bardzo jak te, które muszą przejść drogę do domu pieszo. W tym przypadku pomocne mogą się okazać plecaki na kółkach, które umożliwią wygodny transport niezbędnych rzeczy. Takie modele posiadają nie tylko kółka, ale również rączkę o regulowanym stopniu wysokości, co pozwala na osiągnięcie optymalnego poziomu wygody. Najlepiej będzie zainwestować w plecaki na kółkach wyższej jakości, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia kół i zapewni odpowiednią stabilizację. W sklepach znajdziecie wiele modeli plecaków na kółkach, dzięki czemu Wasza pociecha będzie mogła wybrać podobający jej się egzemplarz.

Bezpieczeństwo dziecka

Zanim Wasze dziecko zacznie samodzielnie wracać ze szkoły do domu, powinniście dokładnie mu wytłumaczyć zasady zachowania się w różnych sytuacjach. Przede wszystkim, musicie przekazać mu, jak ważne jest, żeby nie zatrzymywało się u kolegów czy na podwórku, jeżeli nie zostało to z Wami wcześniej ustalone. Maluchy mogą mieć różne pomysły, a niespodziewana wizyta u szkolnego kolegi może wywołać u Was olbrzymi stres, gdy nie zastaniecie dziecka w domu po powrocie z pracy. Dodatkowo, trzeba zaznaczyć, że niedopuszczalne jest wsiadanie do samochodu obcej osoby czy pójście gdziekolwiek z kimś nieznajomym nawet, gdy taki człowiek przedstawia się jako wujek, ciocia lub znajomy rodziców. Podkreślcie również, że jeżeli dziecko znajdzie się w niepokojącej sytuacji, powinno zwrócić się jak najszybciej do najbardziej godnej zaufania osoby w otoczeniu np. innego rodzica z dziećmi. Dobrym pomysłem będzie też wyposażenie go w telefon komórkowy, co umożliwi mu zadzwonienie do Was w przypadku kłopotów lub niepokoju. Uczulcie pociechę, żeby od razu po wejściu do domu zamykała za sobą drzwi i nie wpuszczała nikogo do domu bez wcześniejszego ustalenia takiej konieczności z rodzicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here