Lekki, wygodny i ładny. Jak wybrać szkolny plecak?

0
2759

Wybór plecaka, który nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia twojego dziecka tylko pozornie jest trudny. W rzeczywistości wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, by wybrać model który będzie wygodny i zdrowy.

Zdrowie twojego dziecka jest dla ciebie szczególnie ważne. Wiesz, że zagrożenia czekają dosłownie wszędzie – także tam, gdzie zupełnie się ich nie spodziewamy. Na przykład w nieodpowiednio dobranym plecaku, który twoja pociecha codziennie zakłada wychodząc do szkoły. Warto bowiem pamiętać, że plecaki polskich uczniów ważyć mogą aż 10 kilogramów! To spora waga nawet jak na dorosłego człowieka – nie mówiąc już o kilkuletnim dziecku, którego układ ruchu dopiero się kształtuje.

Wybór odpowiedniego plecaka jest więc naprawdę ważny. Dobry model powinien być dopasowany do wzrostu i sylwetki malucha, równomiernie rozkładać ciężar, a także, co nie mniej ważne, dobrze się prezentować. Odpowiednie i bezpieczne dla zdrowia plecaki znajdziesz między innymi przeglądając artykuły szkolne na eMAG.pl. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze plecaka dla dziecka? Który model będzie w przypadku twojej pociechy najlepszym rozwiązaniem?

Usztywnione plecy i miękkie szelki

Zdecydowanie najważniejszym elementem plecaka jest tylna, stykająca się z plecami, ściana. Jeśli jest ona nieusztywniona, taki model może być użytkowany jedynie jako dodatkowy plecak, zabierany na przykład na krótkie spacery. Plecak do szkoły powinien natomiast posiadać usztywnione plecy, najlepiej z systemem specjalnych, zapewniających wentylację, rowków. Na taki model warto zdecydować się nawet, jeśli usztywnienie zwiększa wagę plecaka o 100-200 gramów.

Kolejny kluczowy element to szelki. Nie zapominaj, że to na nich spoczywa ciężar plecaka. Nieodpowiednie szelki będą wrzynać się w ramiona dziecka, powodując ból i niepotrzebnie obciążając zarówno ręce, jak i kręgosłup. Dlatego powinieneś wybierać plecaki z jak najszerszymi szelkami. Dobrze też, jeśli będą one obszyte miękką pianką, która jeszcze efektywniej rozłoży ciężar plecaka i poprawi komfort noszenia.

Masa plecaka i wzrost dziecka

Plecak do szkoły koniecznie powinien też być dopasowany do wzrostu ucznia. Na szczęście znalezienie odpowiednio dużego plecaka nie powinno być trudne, bo w sklepach znajdziesz ich przeróżne modele. Wśród nich są plecaki dostosowane do potrzeb najmłodszych uczniów (klasy 1-3), nieco starszych dzieci oraz nastolatków.

Poza tym koniecznie sprawdź wagę plecaka, która jest jedną z jego najważniejszych cech. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś zawsze wybierać plecak o mniejszej masie. Jeśli bowiem model nieznacznie cięższy wyposażony jest w usztywnienie, praktyczny rozkład komór oraz wygodne szelki, lepiej postawić właśnie na niego. Jeżeli jednak jeden z dwóch identycznych pod względem funkcjonalności plecaków jest lżejszy, to on będzie lepszym wyborem.

Dobry projekt również ważny

Dla nas ważne są względy zdrowotne, a dla dziecka – to, jak plecak się prezentuje. Najlepszym wyborem będą modele z wizerunkami ulubionych postaci z bajek. Wybór jest naprawdę szeroki i na pewno uda ci się znaleźć plecak z bohaterami filmów szczególnie lubianych przez twoją pociechę. Bez względu na to, czy będą to Minionki (na przykład taki plecak: www.emag.pl/st-majewski-plecak-szkolny-15-minionki-jaskiniowiec), disnejowskie Księżniczki, auta z Hot Wheels czy bohaterowie serii Star Wars.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here