Kołyska – mebel do lulania

0
2961
Kołyska - mebel do lulania

KOŁYSKA CZY NIE KOŁYSKA OTO JEST PYTANIE

Jest taki jeden mebelek dziecięcy, którego zakup wywołuje u przyszłych rodziców spore wątpliwości – mowa tu o kołysce. Z jednej strony mało co tak kojarzy się z pierwszymi dniami dziecka w domu jak kołyska dla noworodka, z drugiej jednak strony coraz bardziej świadomi i pragmatyczni rodzice zdają sobie sprawę, iż nie jest to niezbędne akcesorium w wyprawce ze względu na cenę i czas użytkowania. Mimo, że kołyska dla niemowlaka faktycznie jest przydatna jedynie w okresie pierwszych kilku miesięcy dziecka (dopóki to nie zacznie siadać) i sporo kosztuje, ja jednak jestem zdania, że w ogólnym rozrachunku to korzystny zakup.

DLACZEGO JEDNAK KOŁYSKA DLA NIEMOWLAKA

Podstawowy argument za zakupem kołyski jest taki, że niemowlaki po prostu uwielbiają bujanie. Przez długie miesiące ciąży poruszały je równomierne ruchy mamy, więc teraz poczucie spokoju i bezpieczeństwa daje im kołysanie. O ile, oczywiście wskazane jest trzymanie i kołysanie dziecka w ramionach, to trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że żaden rodzic długo tak nie wytrzyma, szczególnie przy bardziej marudnym maluszku, i szczególnie w środku nocy. I tu z pomocą przychodzi nam znane od wieków i proste rozwiązanie. Nawet neurologowie są zgodni co do tego, że równomierne kołysanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Dodatkowo kołyski mają ograniczoną przestrzeń, co korzystnie wpływa na komfort niemowlaka. Malutkie dzieci lepiej czują się w niewielkiej przestrzeni (tak jak w brzuchu mamy!), dlatego lubią ciasne otulanie i małe łóżeczka. Noworodek położony w klasycznym łóżeczku wydaje się po prostu zagubiony i często źle sypia.

JAKA KOŁYSKA DLA NOWORODKA?

Mimo, że nie każdy rodzic zdecyduje się na zakup kołyski to wybór jest dość duży. Zanim zdecydujemy w jakim model się zaopatrzyć warto rozpatrzyć kilka podstawowych rzeczy:

  1. Wykonanie.

Kołyska dla niemowlaka to ten element wyprawki, na którym nie można oszczędzać. Produkcja musi być solidna, a producent wiarygodny. Ważne jest by producent posiadał atesty bezpieczeństwa. Wątpliwej jakości wyrób mógłby zbytnio się przechylić przy kołysaniu, a dziecko wypaść. W najgorszym razie kosz kołyski mógłby się też urwać. Na szczęście jeżeli wybierzemy produkt od sprawdzonego producenta, kołyska będzie zabezpieczona tak, żeby zminimalizować wszelkie niebezpieczeństwa. Coraz częściej młodzi rodzice sięgają po wyroby polskich producentów, które gwarantują jakość i estetykę, a w przyszłości mogą posłużyć kolejnym pokoleniom. Szczególnie pięknie za kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat będą wyglądały kołyski z dobrej jakości drewna.

  1. Tworzywo.

Ze względów sentymentalnych i estetycznych wiele osób decyduje się na zakup drewnianej kołyski dla dziecka. Produkty takie są również trwałe i można je w przyszłości łatwo odnowić. Równie trwałe, choć mniej estetyczne są kołyski plastikowe. Niektórzy inwestują w retro-wiklinowe kołyski, jednak są one dość wrażliwe na upływ czasu.

  1. Dodatkowe funkcje.

Obecnie spotyka się kołyski, które również grają, śpiewają, wibrują, świecą i generalnie w różny sposób mają zabawiać nasze dziecko. Osobiście uważam, że nie warto skupiać się na tego typu dodatkach. Po pierwsze niemowlę ma w kołysce przede wszystkim spać, a po drugie jest zbyt małe by docenić te wszystkie atrakcje. Jedyną opcją, za którą skłonna byłabym dopłacić jest automatyczne bujanie – w niektórych modelach kołysek ustawia się je manualnie na odpowiedni czas, w innych (oczywiście droższych) można skorzystać ze specjalnego pilota.

  1. Niezbędne dodatki.

KOŁYSKI

Znaczącą większość kołysek dla niemowląt kupimy w pakiecie z materacykiem, w niektórych przypadkach otrzymamy również pościel. Bez względu na to, czy materac otrzymamy w komplecie, czy też musimy go dokupić, ważne żeby po jego włożeniu do brzegu kołyski zostało nam co najmniej 25 cm wysokości. Materac powinien być dość twardy. Jeżeli chodzi o pościel to generalnie przy noworodkach należy jej jak najmniej używać, ze względu na ryzyko narzucenia jej na siebie przez nieskoordynowanego maluszka. Najlepiej, zamiast kołderki i poduszki położyć dziecko w rożku, otulaku lub śpiworku.

Nikt tak jak jak młodzi rodzice nie ceni sobie snu, dlatego warto zadbać o dobre samopoczucie całej rodziny i zainwestować w kołyskę dla nowego domownika. Może i posłuży krótko, ale w tym przypadku zdecydowanie liczy się jakość, a nie ilość. A być może kołyska będzie służyła przez krótki okres, ale jednak częściej niż tylko raz…

Oprócz kołyski warto wybrać także bezpieczny i sprawdzony wózek dla dziecka 2w1, który będzie funkcjonalny i elegancki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here