Klocki najpopularniejszą zabawką

0
2670
Klocki najpopularniejszą zabawką

Idealne zabawki dla dzieci to takie, które jednocześnie bawią i uczą. Najlepiej jeszcze, gdy można je łączyć z innymi zabawkami, dzięki czemu wzbudzą dodatkowe zainteresowanie.

Czy może być bardziej uniwersalna zabawka?

Każde dziecko kiedyś bawiło się klockami. Pomimo coraz bardziej zaawansowanej technologi, obecnej także w przemyśle zabawkarskim, proste klocki ciągle są na topie. Jest ich wiele odmian. Z własnego dzieciństwa dobrze znamy klocki z drewna, trochę później weszły kolorowe klocki plastikowe. Jedna z ich odmian rozbudowała się do tego stopnia, że można było z nich budować całe miasta z wyposażeniem i postaciami. Do tej pory tego typu zabawka cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dlaczego klocki są tak chętnie kupowane dzieciom?

Trzeba zauważyć, że klocki to zabawka dla każdej grupy wiekowej. Już najmłodsze maluchy chętnie biorą kolorowe klocki plastikowe i rzucają nimi gdzie popadnie. Dzieci w tym wieku uwielbiają je wyrzucać z łóżeczka i czekać aż rodzic je pozbiera, żeby znów kontynuować zabawę. Starsze dziecko potrafi już ustawić jeden klocek na drugim. Dodatkowo, jeżeli mają one nadrukowane kolorowe obrazki czy litery, dziecko poznaje jednocześnie świat i kojarzy nazwy z obrazami. Starsze dzieci mogą już rozróżniać kolory z jakich zrobione są klocki plastikowe. Przy okazji można również nauczyć się liter. Układanie wyrazów to następny etap. Świetnie nadają się również do liczenia. Policzyć kolorowe klocki, to zabawa o wiele bardziej ciekawa, niż to samo działanie na palcach.

Klocki rozwijają wyobraźnię małego dziecka, która potem w wieku szkolnym, lepiej poradzi sobie z matematyką czy geometrią. Dlatego dobrze jest, gdy dziecko tworzy z klocków najwymyślniejsze konstrukcje. Dodatkowo rozwijają one motorykę u dziecka. Mały niemowlak musi się napracować, żeby utrzymać klocek w rękach. Z czasem wychodzi mu to znacznie lepiej. Później nadchodzi czas budowania wysokich obiektów i ogrodzeń. Dzieciak musi się wtedy sporo nachodzić i nagimnastykować.

Klocek czasem jest czymś innym niż tylko klockiem. Zależnie od dziecięcej wyobraźni, może przybrać postać auta lub zakupów w koszyku. Kolorowe klocki plastikowe, mogą być taboretem dla lalki, lub łóżkiem dla misia. To tylko sprawa umowy. Najlepszymi zabawkami są jednak systemy klocków, gdzie każda część pasuje do innej z tego samego systemu. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Tak więc klocki są jedną z najbardziej rozwijających zabawek. Do niczego nie zmuszają, pozostawiając dziecku wybór sposobu zabawy. A wiadomo, że nie ma sensu niczego dziecku narzucać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here