Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy?

0
2310

Planując każde zakupy dla naszej pociechy kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem malucha. Foteliki samochodowe dla dzieci powinny przede wszystkim spełniać te kryteria, czyli być odpowiednio dla niego dobrane, prawidłowo użytkowane i dopasowane do naszego samochodu.

Kryterium pierwsze, czyli waga, wiek i wzrost dziecka

Foteliki samochodowe dostępne na rynku dzielą się na kategorie :

  • grupa 0 dla dzieci – waga mniejsza niż 10 kg montowane tyłem do kierunku jazdy
  • grupa 0+ dla dzieci – waga mniejsza niż 13 kg montowane tyłem do kierunku jazdy
  • grupa I dla dzieci – waga od 9 do 18 kg montowane przodem do kierunku jazdy, mają kilka pozycji pochylenia i z reguły pięciopunktowe pasy wewnętrzne
  • grupa II dla dzieci – waga od 15 do 25 kg montowane przodem do kierunku jazdy, z reguły posiadają pięciopunktowe pasy wewnętrzne
  • grupa III dla dzieci – waga od 22 do 36 kg to fotele dla dzieci najstarszych, montowane przodem do kierunku jazdy, do zapięcia używane są samochodowe pasy bezpieczeństwa.

Pamiętajmy też, że bezpieczne foteliki samochodowe dla dzieci muszą być również dobrane do wzrostu. Wysokie dziecko często szybciej wyrasta z fotelika niż wskazuje na to przedział wagowy. Jeśli głowa zaczyna wystawać poza krawędzie fotelika to czas na jego zmianę. Z kolei dla tych najmłodszych wymagane są foteliki samochodowe z wkładką redukcyjną zapobiegająca przesuwaniu się maleńkiej główki na boki.

Kryterium drugie, czyli crashtesty

Są to testy zderzeniowe przeprowadzane przez ADAC i polegają na ocenie bezpieczeństwa danego modelu. Skala ocen to od 1 do 5, gdzie 5 oznacza najbardziej bezpieczne modele. Im niższa nota tym mniejsze bezpieczeństwo. Warto więc poświęcić czas i dokładnie przeanalizować wyniki testów.

Kryterium trzecie, czyli dobierz dziecięcy fotelik samochodowy do twojego pojazdu

Kanapy wewnątrz naszych aut są różnie wyprofilowane i dlatego nie każdy model fotelika da się dopasować do naszego samochodu. Przed zakupem sprawdź mocowanie i to czy pasy nie są za krótkie aby przypiąć nimi dziecko. Najlepiej jest wypróbować i wpiąć kilka modeli razem ze sprzedawcą. Musisz zarezerwować sobie więcej czasu, ponieważ wielokrotne wpinanie dla niewprawnego jeszcze rodzica potrafi być bardzo czasochłonne.

Dobrym rozwiązaniem jest system ISOFIX. Są to dwa zaczepy zintegrowane z fotelikiem oraz dwa mocowania pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy samochodu. Instalując fotelik zatrzaskujemy zamki na uchwytach a tym samym zapewniamy sztywne mocowanie sprzętu.

Gdy twój samochód nie posiada systemu ISOFIX pozostają ci pasy bezpieczeństwa i ciągłe sprawdzanie czy fotelik nie przesuwa się luźno po tylnym siedzeniu samochodu. Reasumując – ten system to bardziej sprawne i nowoczesne rozwiązanie.

Kryterium czwarte: Dziecięce foteliki samochodowe – nie wybieraj używanego

Nigdy nie oszczędzaj na bezpieczeństwie malucha i miej pewność, że fotelik nie brał udziału w wypadku, nie ma małych pęknięć i rys oraz ukrytych wad. Gołym okiem nie widać przecież czy starzejący się plastik nie wpływa negatywnie na konstrukcję a tym samym bezpieczeństwo fotelika. Klamry i zaciski też muszą być bez zarzutu, dlatego jedyną opcją powinien być zakup nowego fotelika samochodowego dla dzieci .

Foteliki samochodowe powinny być łatwe do czyszczenia, estetycznie wykonane i komfortowe, czyli kryterium piąte

Dzieci lubią jeść i bawić się w samochodzie. Podróż bywa nużąca i długa, bardzo długa dla naszych pociech. Dlatego koniecznie miejmy na uwadze możliwość ściągnięcia i wyprania tapicerki. Jak wiemy, w brudzie i resztkach jedzenia niebezpieczne dla naszego malca bakterie rozwijają się bardzo szybko Szybkie ściągnięcie takiego zabrudzonego materiału zaoszczędzi nam niepotrzebnych nerwów i czasu. Dobrze sprawdzają się również zapewniające komfort delikatne nakładki na pasy eliminujące ryzyko otarć i podrażnień skóry dziecka.

Dziecięce foteliki samochodowe – tak jak inne sprzęty mają również swoją instrukcję obsługi. Należy się do niej bezwzględnie stosować i przestrzegać warunków użytkowania fotelików samochodowych dla dzieci . Wtedy mamy pewność, że maluchy w samochodzie są bezpieczne i jest im wygodnie a na tym nam przede wszystkim zależy.

Podsumowując. Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie naszych dzieci i zainwestujmy nie tylko pieniądze ale też czas i uwagę na wybranie bezpiecznego fotelika samochodowego .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here