Czym powinny się wyróżniać zabawki edukacyjne dla dzieci?

0
1068
zabawki edukacyjne

Wartościowe zabawki dla dzieci powinny łączyć w sobie zabawę i naukę. Bardzo ważne jest to, aby przedmioty tego rodzaju nie niosły ze sobą wyłącznie funkcji rozrywkowej. Oczywiście dzieci mają chętnie zajmować się swoimi zabawkami i z tego względu one muszą się im podobać, jednakże ta powierzchowna atrakcyjność może, a wręcz powinna iść w parze z dodatkowym przekazem. Nie od dziś przecież wiadomo, że człowiek najlepiej uczy się wtedy, gdy zajmuje się czymś, co go w pełni angażuje i co sprawia mu najzwyklejszą przyjemność.

Czas zabawy można wykorzystać do nauki i rodzice powinni zachęcać do tego swoje szkraby. A łatwo da się to uczynić w praktyce. Pomagają w tym zdecydowanie wartościowe zabawki kreatywne i zarazem edukacyjne. Wystarczy więc zastąpić nimi wszystkie „zwyczajne” artykuły do zabawy. Dzieci zwykle naprawdę chcą się uczyć. Nieraz trzeba je tylko delikatnie do tego zachęcić lub zmotywować – np. poprzez zakup odpowiednich artykułów.

Czym charakteryzują się zabawki edukacyjne?

Otóż za sprawą zabawek edukacyjnych dzieci (głównie te młodsze) mogą pracować m.in. nad swoimi umiejętnościami manualnymi. Ćwiczą zręczność. Tego rodzaju zabawki często składają się z różnych mniejszych i drobniejszych elementów, które trzeba odpowiednio ze sobą łączyć, by przygotować z nich kompletne konstrukcje – tyczy się to np. puzzli albo gotowych zestawów klocków. W trakcie takich zabaw dziecko uczy się przy okazji koordynacji ruchowej. Najpierw musi coś dostrzec, by dopiero potem po to sięgnąć i od razu wykonać odpowiedni ruch.

Zabawki edukacyjne rozwijają też kreatywność. Nierzadko wymagają od maluchów sporej wyobraźni, bez której wręcz nie da się z nich skorzystać. Zabawka tego rodzaju może być bardzo prosta. Czasem nawet zwykłe maskotki potrafią pobudzić szkraby do samodzielnego myślenia. Dysponując wyłącznie czymś takim, maluch musi wykazać się sporą kreatywnością, aby za każdym razem zabawa wyglądała nieco inaczej. Dziewczynki opanowały tę sztukę do perfekcji. Potrafią zajmować się maskotkami niczym własnymi dziećmi, organizują im różnego rodzaju konkursy, a także prowadzą dla nich lekcje, same wchodząc wtedy w rolę nauczycieli. Tak naprawdę niemalże każda zabawka może stać się zabawką wartościową i edukacyjną. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykorzystana.

Ostatnio w modzie są natomiast zabawki do nauki programowania i nimi również rodzice powinni się zainteresować. Umiejętność programowania zdecydowanie może przydać się w życiu. Warto więc spróbować ją opanować już w bardzo młodym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here