Co robić by dziecko lepiej się rozwijało?

0
3205
Co robić by dziecko lepiej się rozwijało?

Stymulowanie dziecka poprawia jego zdolności poznawcze. Obecnie na rynku jest wiele zabawek edukacyjnych. Które z nich warto wybrać i w jaki sposób można je wykorzystać w codziennych zabawach?

Obecnie jest wiele zabawek edukacyjnych, które są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Bez trudu można znaleźć zabawki przeznaczone nawet dla dzieci kilkumiesięcznych. Zazwyczaj są to pluszowe maskotki, które oprócz standardowych elementów posiadają wszyte szeleszczące czy błyszczące elementy. Warto pamiętać, by decydując się na zakup tego typu przedmiotów sprawdzać, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty. Nie należy kupować zbyt wielu zabawek tego typu, ponieważ to niekoniecznie wpłynie na dziecko dobrze. Duża ilość kolorów i absorbujących elementów może nawet rozdrażnić malucha, dlatego lepiej jest początkowo zdecydować się na dwie zabawki tego typu. Warto również pamiętać, że na początku zabawką może być każdy przedmiot, ponieważ w tym okresie wszystko jest dla dziecka nowe. Nawet przeglądanie się w lustrze stanowi zabawę i jest elementem stymulacji do codziennych odkryć.

Zabawki edukacyjne przeznaczone dla starszych dzieci mają zazwyczaj bardziej standardowe formy. To między innymi instrumenty muzyczne czy zestaw plastikowych filiżanek do zabawy w dom. Nawet jednak w przypadku tego typu absorbujących przedmiotów nie należy zapominać, że dziecko nie powinno przez cały czas bawić się samo. Najlepszy sposób stymulacji dziecka, by rozwijało się w różnych kierunkach, to wspólna zabawa. W innych przypadkach codzienna samodzielna zabawa dziecka będzie przebiegała według podobnego schematu, co uniemożliwia rozwój.

Dlatego też kupując zabawki dla dziecka warto wyobrazić sobie od razu, jak będzie wyglądała wspólna zabawa konkretną rzeczą. Najprostszą zabawą, która umożliwia rozwijanie współpracy, jest budowanie konstrukcji z klocków. Ale wyobraźnię dziecka może pobudzić również wspólna zabawa w teatrzyk za pomocą pluszowych maskotek. Zabawka nie musi być więc edukacyjna, by pomóc w nauczeniu nowych rzeczy. Wystarczy by w codzienną zabawę włączył się rodzic, by zabawa nabrała nowych wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here