Jak wybierać fotelik samochodowy?

0
1649
Jak wybierać fotelik samochodowy?

Kompletując wyprawkę dla dziecka wiele uwagi poświęcamy szczegółom oraz temu, aby wszystkie rzeczy do siebie pasowały. Często niestety zapominamy o bezpieczeństwie malucha, zwłaszcza w zakresie podróżowania z nim. Nawet jednokrotna, krótka podróż samochodem wymaga właściwego zabezpieczenia malucha. Fotelik samochodowy powinien być jednym z priorytetowych zakupów.

Fotelików samochodowych znanych firm, np. takich jak Cybex, jest w Polsce w sprzedaży sporo. Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy niechętnie podchodzą do przyswojenia wiedzy, której efektem miałoby być uzyskanie informacji na temat rozmaitych produktów. To przekuwa się w nieodpowiedni wybór fotelików.

Zwróć uwagę na wagę

Bardzo często producenci fotelików samochodowych (np. Cybex) podają w swoich produktach widełki wagowe dla dziecka. Warto jednak wiedzieć, że jest to często określenie dość orientacyjne, bo wiele zależy też od innych aspektów. Przede wszystkim fotelik powinien być dobry również na wysokość, tzn. główka dziecka nie może wystawać poza zagłówek, bo wtedy fotelik zwyczajnie nie chroni malucha. Prócz tego warto zaznaczyć również, że ważny jest wiek dziecka. Przykładowo, dzieci siadające samodzielnie często nie chcą już jeździć w pierwszym foteliku, tzn. nosidełku, bo jest im niewygodnie. Aby podnieść komfort podróży, warto wówczas zakupić kolejny fotelik. I tu jeszcze jedna uwaga – im większy zakres wagowy fotelika, tym mniejsze jego dopasowanie do dziecka. Jeśli wybieramy fotelik 0-36 kg, to oczywiste jest, że dziecko nie jest w nim zabezpieczone tak dobrze, jak kolejno w fotelikach samochodowych 0-13 kg, 9-18 kg i 18-36 kg.

Co jeszcze jest ważne?

Przede wszystkim dobrze jest kupować produkt, który jest certyfikowany, czyli przeszedł crash-testy. Bardzo często producenci wprowadzają własne certyfikaty, które jednak nie są tyle warte ile np. certyfikat ADAC, posiadany przez foteliki Cybex. Pierwsze foteliki, czyli nosidełka, sprzedawane są niejednokrotnie w zestawach 3w1 wraz z wózkiem. Nie jest to zakup dobry, jeśli pod uwagę bierzemy bezpieczeństwo; wielu rodziców jednak decyduje się na niego z uwagi na niską cenę fotelika.

Czy kupować używany?

Ta powszechna praktyka może być jednak zgubna. Kupowanie używanych fotelików nigdy nie jest bezpieczne, bo nie wiemy, czy nie są to produkty powypadkowe. Dodatkowo, każdy producent fotelików, w tym marka Cybex, sugeruje datę ważności produktu. Złe przechowywanie, przypadkowe obicie – to wszystko sprawia, że fotelik jest o wiele mniej bezpieczny już przed teoretyczną datą, w której zawiera się jego użytkowość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here