Wiele osób ze zniecierpliwieniem oczekuje na zwrot podatku. Potrafi być on w dość wysokiej kwocie, będącej ważnym elementem prowadzenia gospodarstwa domowego lub działalności gospodarczej. Wynika z założenia z nadpłaty podatku, dokonanej w trakcie roku podatkowego. Często więc podatnicy zastanawiają się, w jaki sposób można uzyskać szybciej zwrot z podatku. Jest to możliwe.
Po pierwsze czas urzędu
Organy podatkowe nie mają określonych terminów minimalnych, określających do kiedy zwrot podatku ma nastąpić. Mogą to zrobić teoretycznie od razu, po weryfikacji deklaracji podatkowej podatnika. Ustawodawca określił jednak terminy maksymalne (tutaj 30 miesięcy), w których organy muszą dokonać zwrotu. By przyspieszyć cały proces, warto aby podatnik zapoznał się z mechanizmami działania Krajowej Administracji Skarbowej. Organom z założenia nie zależy na przetrzymywaniu pieniędzy podatnika. Czas oczekiwania wynika natomiast najczęściej z mocy przerobowych samych urzędów, a dokładniej konieczności weryfikacji wniosków przez urzędników oraz wydania odpowiednich dyspozycji do zwrotu. Z tego wynikać już może pierwsza prawidłowość – czym więcej pracy mają urzędy, tym dłużej będzie trwał zwrot. Widać to w statystykach, gdzie czas zwrotu w poszczególnych województwach bardzo się od siebie różni. O ile jednak ciężko przeprowadzić się tylko ze względu na chęć uzyskania szybszego zwrotu z podatku, można w pewien sposób zapewnić sobie „pierwszeństwo” w rozpatrywaniu druku księgowego. W tej kwestii wystarczy jedynie złożyć deklarację podatkową wcześniej. Najgorętsze okresy pracy dla urzędów, to końcówka kwietnia, maj i czerwiec, ponieważ najpopularniejsze deklaracje składane są właśnie do końca kwietnia (PIT-36 i PIT-37). Dlatego, jeżeli zależy nam na szybszym zwrocie z podatku warto przygotować swój druk wcześniej.
Porządek i nowoczesne rozwiązania
W przypadku składania deklaracji w wersji tradycyjnej (papierowej), może ona po pierwsze dłużej docierać do urzędu (poprzez list polecony, który potrzebuje czasu), następnie przez biura pocztowe, podawcze, sekretariaty itp. Dlatego jeżeli podatnikowi zależy na szybszej analizie jego PIT, powinien zastanowić się nad skorzystaniem z rozliczenia w wersji elektronicznej i przesłania go przez Internet. Dodatkowo, należy w każdej sytuacji złożyć od razu prawidłowo wypełniony formularz, ewentualne konieczności dokonywania poprawek, czy korekt, mogą opóźnić wyczekiwany zwrot z podatku. Ponadto, jeżeli zależy nam na czasie, warto wskazać numer rachunku bankowego – dla organu podatkowego do dokonania przelewu. Należy wziąć pod uwagę, iż przekaz pocztowy również może generować dodatkowy czas oczekiwania.
Podsumowanie i rekomendacje
Warto pamiętać, że oficjalnym terminem maksymalnym, w którym administracja podatkowa powinna dokonać zwrotu z podatku, są 3 miesiące. Może się to wydawać jednak zbyt odległym terminem, dlatego podejmując konkretne działania można zwiększyć prawdopodobieństwo wcześniejszego uzyskania zwrotu z podatku. W każdej sytuacji należy jednak mieć na względzie, że organ nie ma obowiązku wcześniejszego dokonania przelewu, czy przekazu środków.