Czy fotelik samochodowy można zakupić na zapas? Poznaj fakty, a nie mity i przekonaj się, że możesz zaoszczędzić!

0
1139
dziecko w aucie

Zakup fotelika samochodowego to niemały wydatek i tu pojawia się pytanie: czy można jakoś zaoszczędzić. W głowie kołaczą się różne myśli, a jedną z nich jest zakup używanego modelu. Tutaj od razu jednak zapala się czerwona lampka i słusznie, bo używanych modeli absolutnie kupować nie można, wszak nie wiadomo jaką historię miał ów model i jak długo tak naprawdę był eksploatowany, a także w jakich warunkach przechowywany. To wszystko wpływa bowiem na trwałość materiałów, a tym samym bezpieczeństwo. Jednak czy można kupić większy fotelik, aby zaoszczędzić. Wydaje Ci się, że nie? Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się czy masz rację.

Fakt nr 1: nigdy nie wybieraj fotelika niedopasowanego do anatomii dziecka

Oczywiście nie można kupować fotelika zbyt dużego, który nie jest dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Dziecko nie może zapadać się w foteliku jak w przepastnym fotelu, do tego istotne znaczenie ma by fotelik posiadał odpowiednie, bezpieczne pasy, najlepiej 5-punktowe. Ważny jest również sposób mocowania, bo niektórych fotelików nie można montować tyłem do kierunku jazdy, a jak wiadomo takie rekomendowane są dla najmłodszych dzieci, a według Szwedów, którzy we współpracy z Volvo opracowali renomowany Test Plus nawet do 3-4 roku życia.

Fakt nr 2: fotelik z mieszanej grupy może być nieodpowiedni dla niemowlaka

fotelik samochodowyJak wiadomo jeśli chodzi o foteliki samochodowe mamy grupy podstawowe i mieszane. Te drugie łączą dwie lub trzy grupy podstawowe. W ten sposób mamy np. foteliki 0-25 kg. Są to modele przeznaczone dla dzieci w wieku kilku miesięcy i kilkulatków, zatem rzeczywiście można zaoszczędzić, jednak trzeba pamiętać, że jeśli nie posiadają one specjalnej wkładki dla niemowlaka, to nie mogą być użytkowane przez najmłodsze dzieci. Najczęściej w przypadku fotelików, które nie są wyposażone w specjalną wkładkę, jest informacja o tym, że dziecko może być w nich wożone od momentu kiedy potrafi siedzieć. Czasem określany jest też wiek dziecka, ale jak wiadomo rozwój dzieci nie zawsze jest taki sam, dlatego takie założenia bywają mylące.

Mit nr 1: nie ma fotelika na zapas, który będzie odpowiedni dla niemowlaka, a nawet noworodka i starszego dziecka

Choć wielu osobom wydaje się, że fotelik trzeba zmieniać co kilka lat, to nie jest to regułą. Oczywiście jest to absolutnie konieczne kiedy przydarzy się stłuczka, a tym bardziej wypadek. Wtedy fotelik nadaje się do wyrzucenia, niezależnie od tego czy jest z grupy podstawowej czy mieszanej. Niemniej jednak, jeśli szczęśliwie omijają Cię nieszczęśliwe zdarzenia na drodze, to niektóre foteliki rzeczywiście mogą służyć dzieciom najmłodszym i starszym, a przykładem jest Joie Every Stage. Fotelik z kategorii 0-36 kg wyposażony jest w specjalną wkładkę dla niemowlaka, która gwarantuje odpowiednie podparcie dzięki zagłówkowi i części korpusowej ze specjalnym wkładem. Dodatkowo ma uniwersalny montaż zarówno tyłem do kierunku jazdy, jak i przodem, a 5-punktowe pasy można sprytnie schować. Dzięki temu starsze dziecko nie będzie narzekać, że jeździ w foteliku dla dzidziusia. Taki fotelik polecany jest od wieku niemowlęcego do nawet 12 roku życia. W praktyce może to być krócej, gdyż należy pamiętać, że barierą jest waga 36 kg, a także wzrost  do 150 cm. Jak to możliwe, że można dopasować fotelik do wagi i wzrostu dziecka w tak dużym przedziale wiekowym? Joie Every Stage wyposażony jest w aż 10-stopniowy zagłówek, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie.

Mit nr 2: najbezpieczniejsze dla noworodków są foteliki z grupy 0-13 kg

fotelikKolejny mit wiąże się z poprzednim, bo wiele osób uważa, że dla noworodka musi zakupić fotelik z grupy podstawowej 0-13 kg. Powodów jest tu wiele. Jednym z nich jest profil przygotowany pod najmłodszych, a także możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy. Jednak jak już wspomnieliśmy także foteliki z grup mieszanych mogą być montowane tyłem, jeśli taki montaż jest w danym modelu dostępny. Ponadto wyposażenie w odpowiednio wyprofilowaną  wkładkę dla noworodka pozwala na przewożenie go w foteliku z grupy mieszanej. Jeśli chodzi o sam aspekt bezpieczeństwa, to najwyższej jakości foteliki z grup mieszanych mają dodatkową ochronę przed uderzeniem bocznym. Dodatkowo znajdziesz także modele, które mają wysokie oceny w testach zderzeniowych. Można tu wymienić choćby  Be Safe iZi  Plus X1 z kategorii 0-25 kg, który może być odpowiedni dla dzieci do 4, czy nawet 6 roku życia i otrzymał rekomendację w prestiżowym Test Plus. Oczywiście warto podkreślić, że rzeczywiście wśród fotelików dla noworodków znajdziemy znacznie większy wybór modeli najbezpieczniejszych, jednak możliwe jest zakupienie bezpiecznego fotelika przynajmniej na pewien zapas.

Kupując fotelik samochodowy możesz zaoszczędzić. Dostępne są modele bezpieczne i jednocześnie z możliwością regulacji. Oczywiście musisz sprawdzić czy dany model będzie pasował do Twojej kanapy samochodowej czy fotela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here