Cesarskie cięcie: zagrożenia i możliwości

0
2228

Cesarskie cięcie to operacja, która ma na celu ratowanie życia matki i dziecka w czasie trudnego porodu. Okazuje się, że coraz częściej wykonywana jest „na życzenie” i traktowana jak zabieg, który nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Jednak o ile to nie jest konieczne i lekarze nie stwierdzają, że wykonanie cesarskiego cięcia pomoże dziecku lub rodzącej, warto rodzić siłami natury. Dlaczego? O tym właśnie piszemy w niniejszym artykule?

Kiedy cesarskie cięcie jest konieczne?

Decyzja o cesarskim cięciu może zapaść jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wskazaniem do tego zabiegu mogą okazać się problemy zdrowotne kobiety związane np. z wysokim ciśnieniem śródgałkowym, nieprawidłową budową narządów rodnych, a także wiele innych schorzeń. Również problemy wykryte u dziecka mogą wykazywać konieczność wykonania „cesarki”.

Co ważne, decyzja o wykonaniu cesarskiego cięcia może zapaść już po rozpoczęciu akcji porodowej. Wówczas wskazaniem jest między innymi słabnące tętno dziecka, osłabienie matki czy krwotok.

Jakie skutki ma dla dziecka i matki cesarskie cięcie?

Niezaprzeczalnym jest to, że cesarskie cięcie pomaga uratować życie dziecka i matki w niebezpiecznych sytuacjach. Trzeba pamiętać, że podobnie jak inne operacje niesie za sobą szereg możliwych powikłań. Przykładowo u matki może dojść do zakażenia w ranie po cięciu lub rozejścia się rany przy zbyt dużym wysiłku podjętym za wcześnie. Z kolei u dziecka może dojść do początkowych problemów z oddychaniem, z uwagi na to, że maluch nie przechodzi przez drogi rodne kobiety, co ułatwia oczyszczenie płuc z wydzieliny.

Kolejną kwestią jest to, że w czasie naturalnego porodu dziecka ma kontakt z „dobrymi” bakteriami matki, a nie od razu ze szpitalnymi mikroorganizmami. Istotne jest też to, że kobiety po cesarskim cięciu są bardzo osłabione i często nie mogą pozwolić sobie na karmienie piersią zaraz po urodzeniu, a także na kontakt skóra do skóry. Te ostatnie elementy również pozwalają na przekazanie dziecku „dobrych” bakterii, które mają wpływ przede wszystkim wpływ na budowanie prawidłowej flory bakteryjnej dziecka. Dlaczego to jest tak ważne można przeczytać na stronie www.ffbaby.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here