Co należy wiedzieć o rotawirusach u dzieci?

0
1346
rotawirusy u dziecka
fot. pexels.com

Rotawirusy u dzieci to temat rzeka. Wokół niego krąży wiele mitów i kwestii spornych. Dowiedz się więcej o rotawirusach dzieci, aby skutecznie im zapobiec i z nimi walczyć.

Zobacz też: http://jegoego.pl/rotawirus-u-dzieci-ile-trwa/

Szczepienia na rotawirusy

Jednym z rozwiązań na zapobieganie rotawirusom są szczepienia. Te są jednak oferowane wyłącznie dla najmłodszych. Szczepienie polega na podaniu 2, a czasem 3 dawek (w głównej mierze ilość dawek zależy od producenta, a nie przesłanek od strony rodzica czy dziecka) w odstępach minimum 4 tygodni. Zazwyczaj podanie pierwszej dawki szczepienia może nastąpić już po ukończeniu 6. t.ż., ale nie może to być później niż do końca 12. t.ż. 

Szczepionka doustna

Warto zaznaczyć, że szczepionka przeciw rotawirusom jest szczepionką doustną. Nie wymaga wykonania zastrzyku. To tzw. szczepionka żywa. Jej skuteczność w eliminowaniu hospitalizacji wywołanej biegunką rotawirusową sięga nawet powyżej 90%. Z kolei w zapobieganiu pojawienia się samej biegunki około 70-90%. Każde z tych danych są uwarunkowane od kraju i grupy badanej. 

Rotawirusy i szczepionka

Dziecko może wydalać w kale rotawirusy po szczepieniu. Nasilenie tego zjawiska jest zależne od preparatu, producenta. Zazwyczaj jest tak, że po podaniu pierwszej dawki tych rotawirusów w kale jest najwięcej, a z każdą kolejną dawką coraz mniej. W pojedynczych przypadkach dochodzi do przeniesienia wirusa na osoby z otoczenia, ale żadna z osób, która zaraziła się wirusem nie rozwija objawów żołądkowo-jelitowego nieżytu. Między innymi z takich powodów, po szczepieniu przeciw rotawirusom zaleca się zachowanie wzmożonych zasad higieny podczas zmiany pieluszek. 

Wielu rodziców zastanawia się czy podczas podawania szczepionki przeciw rotawirusom należy wykonywać dziecku badania kału. Otóż nie jest to konieczne. Wynika to stąd, że wykrycie rotawirusa w kale w czasie takiego badania, nie zmienia postępowania podawania szczepionki i leczenia. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. Kał należy badać, gdy np. występuje podejrzenie etiologii bakteryjnej, którą można wstępnie rozpoznać złym stanem dziecka, domieszkami nawet niewielkich ilości krwi w stolcu lub wysokimi wykładnikami zapalnego stanu.

Przeczytaj też: http://www.pasazmamy.pl/wychowanie-dziecka-co-warto-przekazac-dziecku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here