Aby właściwie odczytać wyniki testu, należy stosować się do pewnych zaleceń, dzięki którym finalny rezultat będzie wiarygodny w zakresie od 95 do 99%. Wiele kobiet o tym zapomina, co może wywołać falę niepotrzebnych emocji.
Na co zwrócić uwagę?
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że każdy test ciążowy charakteryzuje się różnorodnym stopniem czułości. Dlatego tak istotne jest, by z należytą uwagą zapoznać się z ulotką zawartą w opakowaniu testu. Zapoznanie się z instrukcją stosowania testu pomoże w prawidłowym przedstawieniu wyniku, w przeciwnym wypadku zbyt wczesny wykonany test spowoduje wynik fałszywie negatywny, co zdecydowanie oddziałuje na wiarygodność testu ciążowego.
Kiedy zastosować test ciążowy?
Istnieją pewne warunki, których spełnienie będzie skutkowało poprawnym odczytem testu ciążowego. W przypadku regularnych cykli test należy wykonać, kiedy powinna pojawić się miesiączka. Jeśli cykle są nieregularne, to w okresie po trzech tygodniach po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, kiedy to mogło dojść do zapłodnienia. W kontekście testów o wysokiej czułości, licząc na wiarygodność testu ciążowego, musi on być wykonany nawet przed terminem spodziewanej miesiączki.
Wyniki fałszywie dodatnie
Zdarzają się niezwykle rzadko, a ich powodem jest stosowanie leków zawierających hormon hCG.
Leki te są stosowane w kontekście leczenia niepłodności. Wiarygodność testu ciążowego może ulec uszczerbkowi także w sytuacji, kiedy kobieta była niedawno w ciąży. W tej sytuacji prawdopodobieństwo wystąpienia wyniku fałszywie dodatniego jest duże.
Przyczyny nieprawidłowego wyniku testu ciążowego
Stosowanie niektórych leków mogą zaburzyć wynik testu. Do tej grupy medykamentów zalicza się między innymi niektóre leki przeciwalergiczne, tabletki nasenne, uspokajające, czy też środki stosowane w wypadku choroby Parkinsona. Wiarygodności testu ciążowego ujmuje także zbyt długi czas pobrania próbki. Czas pomiędzy wykonaniem testu a pobraniem próbki powinien wynieść maksymalnie do 15 minut, w przeciwnym wypadku kreska w polu ciążowym się nie pojawi.
Dwa testy zamiast jednego
Aby mieć pewność co do wiarygodności testu ciążowego powinno się wykonać dwa testy. Pierwszy test w momencie spodziewanej miesiączki. W odstępie tygodnia wykonuje się drugi test. Czemu należy zachować taką przerwę w czasie? Zgodnie z wynikami wielu badań taka czynność sprawi, że wynik testu będzie praktycznie stuprocentowy. Warto zastosować się do powyższych zaleceń, co uchroni przed niepotrzebnym stresem i niepewnością.