Większość kobiet w ciąży narzeka na komfort snu. Szczególnie w trzecim trymestrze przespanie nocy okazuje się zazwyczaj niemożliwe, więc dużą popularnością cieszy się specjalna ergonomiczna poduszka dla ciężarnych, dzięki której jakość snu będzie zdecydowanie wyższa.
Sen wzmacnia organizm, jednak w ciąży znalezienie wygodnej pozycji do spania niemal graniczy z cudem, tym bardziej że dochodzą typowe dolegliwości ciążowe, jak obrzęki nóg czy ból pleców. W efekcie przyszła mama nie dosypia, co ma negatywny wpływ na jej codzienne samopoczucie. Na szczęście od kilku lat są dostępne poduszki ciążowe, które zapewniają odpowiednie podparcie najważniejszym częściom ciała, a dzięki temu kobieta może swobodnie leżeć na boku, co jest najbardziej optymalną pozycją do spania. Poduszka ciążowa zmniejsza też nacisk na naczynia krwionośne, więc krew swobodnie dopływa do łożyska. Co więcej, można poduszkę wykorzystać również po urodzeniu dziecka, jako komfortowe wsparcie w czasie karmienia piersią w pozycji leżącej bądź siedzącej.
Poduszka dla ciężarnych – jaką wybrać?
Oferta rynkowa jest naprawdę różnorodna i przy wyborze należy kierować się zarówno kształtem, jak i rozmiarem. Znaczenie ma także wypełnienie poduszki oraz materiał wykonania. Wyjątkowo popularną opcją jest poduszka ciążowa w kształcie litery E, która idealnie podpiera głowę, brzuch i nogi bądź trochę do niej podobna w kształcie litery C. Ten drugi rodzaj nie ma środkowego wzmocnienia, natomiast idealnie się sprawdzi po porodzie nie tylko do karmienia piersią, ale także do zabezpieczania uczącego się siadać maluszka. Panie narzekające zwłaszcza na ból pleców powinny wybierać model w kształcie litery U, który idealnie podpiera plecy w pozycji bocznej i nie trzeba nawet przekładać poduszki przy przekręceniu się na drugi bok. Wiele zwolenniczek mają również poduszki w kształcie litery L bądź cyfry 7, które dają wygodne oparcie głowie, a dłuższą część można włożyć między nogi oraz oprzeć na niej brzuch.
Niezwykle ważne jest też dopasowanie długości poduszki dla ciężarnych do swojego wzrostu. Materiał wykonania należy dobrać do swoich preferencji, ale warto zwrócić uwagę na atest Oeko- Tex Standard 100, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo dla skóry mamy i jej dziecka. Jeżeli chodzi o wypełnienie, to poleca się włókna silikonowe lub poliestrowe, natomiast tradycyjne kulki styropianowe trochę szeleszczą i nie oddychają tak dobrze.