Zapalenie opon mózgowych. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

0
1772

Przyczyny zapalenia opon mózgowych są różnorakie, co w medycynie wiadome jest już od wielu lat. W związku z rozmaitym podłożem tego poważnego i groźnego dla zdrowia, a niekiedy nawet i życia ludzkiego schorzenia, specjaliści systematycznie poszukują w pełni skutecznych metod leczenia tejże dolegliwości. U pacjentów, już niezależnie z jakiego powodu mających omawianą chorobę, kluczowe jest zadziałanie jak najszybciej. Im prędzej nastąpi interwencja medyczna, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozlicznych powikłań, które często zapaleniu opon mózgowych niestety towarzyszą.

Istotne objawy


Znakiem rozpoznawczym, sygnalizującym, że coś jest nie tak jak być powinno okazuje się wysoka gorączka. Dodatkowo pacjenci uskarżają się na sztywnienie karku, bóle stawowo-mięśniowe. Niekiedy pojawiają się drgawki, utrata przytomności, ogólne osłabienie organizmu i intensywne migreny. W takim wypadku natychmiast trzeba się zgłosić do specjalisty, który powinien podjąć konkretne badania po to, aby jednoznacznie móc stwierdzić, co wywołało tenże stan chorobowy. Od podłoża zapalenia opon mózgowych zależy sposób podjętego leczenia.

Nadrzędne powody


Przyczyny zapalenia opon mózgowych, jak już wyżej wspomnieliśmy, mogą być rozmaite, ale bardzo często zdarza się, iż winowajcom jest błahe z pozoru przeziębienie, które z czasem – niewyleczone odpowiednio – przeradza się w znacznie poważniejsze problemy z zatokami. Infekcja górnych dróg oddechowych prowadzić może do namnażania się bakterii, które wnikają do ośrodkowego układu nerwowego, przenikając opony mózgowe. Wtedy zakażony jest zarówno mózg, jak i opony mózgowo-rdzeniowe. Ponadto, lekarze odnotowują przypadki odmiany wirusowej, wywoływanej przez enterowirusy typu wirusy polio oraz Echo, wirusy z grupy Hermes – CMV, HSV, czy też wirusy odkleszczowego zapalenia mózgu. W takiej sytuacji, atakowana jest u chorego przestrzeń podpajęczynówkowa oraz tkanka nerwowa mózgu, a nierzadko także rdzenia kręgowego. Fachowo ten rodzaj charakteryzowanego schorzenia nazywa się pojęciem aseptycznego zapalenie OMR.

Warto wiedzieć


Statystyki pokazują, że przeważnie na opisywaną chorobę chorują w naszym kraju dzieci i ludzie starsi. Dynamicznie, liczba maluchów i dorosłych z upośledzoną odpornością, u których pojawiają się pierwsze objawy omawianego schorzenia drastycznie rośnie. Aktualnie jest to mniej więcej 3 tys. osób rocznie. Przyczyny zapalenia opon mózgowych w przypadku maluchów oraz dorosłych są w zasadzie podobne. Identycznie przeprowadza się też w obu grupach pacjentów diagnostykę – poprzez wykonanie punkcji lędźwiowej i poddanie analizie płyn mózgowo-rdzeniowy. Niezależnie od wieku, lekarze wybierają jako optymalną, bowiem najskuteczniejszą, formę leczenia w postaci terapii antybiotykowej. Z reguły medykamenty o różnym stężeniu, co ustalane jest indywidualnie, biorąc pod uwagę kondycję leczonego, to czy jest dzieckiem, czy dorosłym, a także jak zaawansowane jest stadium zapalenia, podawane są dożylnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here