Wyprawka do szpitala: czego nie brać, kiedy spodziewasz się dziecka?

0
2398

Wyprawka do szpitala może stanowić spore wyzwanie – szczególnie dla kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka. Które rzeczy są faktycznie niezbędne, a bez których można się obejść? Jeśli masz wątpliwości, sprawdź, czego nie brać na porodówkę.

Wyprawka do szpitala od zawsze budzi wiele wątpliwości. Jako że kobiety chcą być przygotowane na każdą ewentualność, zwykle mają tendencję do pakowania wielu nadprogramowych akcesoriów. W praktyce często okazuje się, że większość zabranych rzeczy jest zupełnie nieprzydatna, zaś kilku praktycznych brakuje.

Lista rzeczy, które nie będą potrzebne w szpitalu

Poród bywa nieprzewidywalny, tak samo jak różne mogą być rodzące się dzieci. Dlatego niektóre kobiety są nadgorliwe – pakują do walizki wszystko to, co „a nuż się przyda”. Nie warto jednak zabierać do szpitala trzech walizek – szczególnie, że osoby odwiedzające mogą szybko przywieźć to, co faktycznie okaże się niezbędne.

Czego zatem nie powinna zawierać wyprawka do szpitala?

  • Eleganckie koszule nocne

Chociaż podczas porodu i po urodzeniu dziecka takie koszule pozwalają bardziej czuć się kobieco, są zbędne. Nie ma sensu pakować ich do walizki – tym bardziej, że po przebytym porodzie będą nadawały się do wyrzucenia.

  • Kosmetyki do makijażu

Nawet jeśli teraz wydaje ci się, że kosmetyczka pełna przyborów do makijażu musi zająć ważne miejsce w torbie do szpitala, szybko zmienisz zdanie. W momencie rozpoczęcia się akcji porodowej nie będziesz miała ochoty na wykonywanie makijażu.

Możesz jednak poprosić, aby partner przyniósł ze sobą kosmetyczkę w dniu wypisu ze szpitala. Wtedy będziesz mogła na spokojnie wykonać makijaż, tuszując ewentualne niedoskonałości urody.

  • Perfumy

Wyprawka nie powinna obejmować perfum – szczególnie tych bardzo wyrazistych. Zmysł węchu noworodka jest bardzo wyczulony na zapachy, dlatego intensywne perfumy mogą działać na dziecko drażniąco. Dlatego na jakiś czas zrezygnuj z pachnideł oraz innych kosmetyków, które nadają twojemu ciało bardzo wyraźny zapach.

  • Gruby szlafrok

W szpitalach, szczególnie na oddziałach położniczych, jest ciepło – nawet zimą. Dlatego zabieranie do szpitala grubego szlafroka może okazać się niepotrzebne. Zamiast niego lepiej sprawdzi się cienki bawełniany. Jego zaletą jest również to, iż zajmuje mniej miejsca w walizce.

  • Kosmetyki do kąpieli dla noworodka

W większości placówek to położne kąpią noworodka. Korzystają przy tym ze szpitalnych preparatów myjących. Nie ma zatem potrzeby pakowania do walizki zestawu kosmetyków myjących.

  • Ubrania przedciążowe

Nie zabieraj ze sobą do szpitala ubrań, które nosiłaś przed ciążą. Nawet jeśli w okresie dziewięciu miesięcy przytyłaś zaledwie kilka kilogramów, spodnie czy koszulki sprzed ciąży mogą nie pasować.

Weź ze sobą natomiast wygodne ubrania, o nieco szerszym fasonie – najlepiej takie, które nosiłaś mniej więcej w połowie ciąży.

Nie pakuj się na ostatnią chwilę

Skompletowanie i zapakowanie rzeczy potrzebnych do szpitala przez wiele kobiet jest bagatelizowane. Jeśli pakowanie walizki odkładasz na ostatnią chwilę, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że w torbie znajdzie się mnóstwo niepotrzebnych rzeczy.

Dlatego zaleca się, by wyprawka była gotowa nawet na cztery tygodnie przed planowaną datą porodu. Dzięki temu do pakowania można podejść na spokojnie, racjonalnie kompletując niezbędne akcesoria higieniczne oraz ubrania dla siebie i noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here