Zdrowe style żywieniowe to sposób do sukcesu – zdrowa dieta dzieciom pozwoli skupić się na nauce i dorosłym – spełniać również na różnych dziedzinach. Oto 7 porad jak dbać o zdrowie całej rodziny! Troszczymy się o zdrowie członków bliskiej rodziny. Chcemy, żeby unikali chorób oraz mieli energię do normalnych aktywności. Okazuje się, że środek do sukcesu jest na domowym stole. Psychodietetyk Monika Ciszek-Skwierczyńska, koordynator leczenia schorzeń odżywiania w Centrum La Fuente w Szczyrku przedstawia zasady dla rodziny, jaka chce żyć oraz jeść zdrowo. Dbanie o zdrowie to wielkie, długofalowe zadanie, praca na całym etacie – dla najważniejszego pracodawcy, jakim jesteś Ty, Drogi Czytelniku. Wykonanie jest bardzo trudne jednak daje dobre rezultaty, jeśli jesteśmy trwali w jego działalności.
Oto parę zasad, jakie pozwolą Ci na odpowiednie dbanie o zdrowie.
1. Przebadaj się!
To jedna spośród najistotniejszych oraz szczególnie ignorowanych zasad troski o zdrowie.
Część osób stosując program „zacznę myśleć o sobie” przechodzi na naturalne żywienie, stara się usprawnić swoją kondycję ruchową oraz nie może wyjść ze zdziwienia, gdy podczas rutynowych badań znajduje się u nich dolegliwość. Pierwszym krokiem do ustalenia dobrego kierunku, w którym winna zmierzać Twoja dbałość o zdrowie, jest przejście gruntownego badania organizmu pod kątem dolegliwości przebiegających w Twojej rodzinie, np. cukrzycy, podniesionego poziomu cholesterolu lub dolegliwości serca.
2. Zmodyfikuj swoją dietę!
Systematyczne posiłki oraz unikanie śmieciowego jedzenia to norma, jednak biorąc pod uwagę, że zmiana sposobów to niełatwa sprawa radzimy, żeby odnaleźć dietę opartą na Twoich ulubionych gustach oraz modelu kuchni, jaką najbardziej cenisz. Połączysz więc przyjemne (ulubione jedzenie) z pożytecznym (zdrowszym odżywianiem się) oraz będziesz mógł śmiało wejść do trzeciego ważnego elementu naszego zestawienia, więc aktywności ruchowej.
3. Zacznij trenować!
Zanim jednak to zrobisz, uczciwie spisz liczbę godzin, jakie poświęcasz na aktywność ruchową w przeciągu tygodnia. Gdy stwierdzisz, iż jest ona za niska, to postaraj się o środowisko mobilizujące Cię do wspólnych ćwiczeń. Dowiedziono, że wysiłek grupowy zwiększa konsekwentność w uprawianiu sportu. Prócz większej motywacji, dzięki której zmieni się Twoja sprawność ruchowa, stanowi także możliwość do zawarcia nowych kontaktów oraz poznania interesujących ludzi.
4. Ogranicz nałogi!
Palenie papierosów oraz picie wielkich liczb wysokoprocentowych alkoholi to częste nie od dziś najgroźniejsze elementy zagrożenia dolegliwości cywilizacyjnych. Liczbę ich niekorzystnych oddziaływań na zdrowie jest wielka! Ogranicz nałogi już teraz!
Jak to osiągnąć? Kieruj się naszymi dziesięcioma krokami oraz bądź trwały. A gdy zmniejszenie nałogu przynosi Ci trudności pomimo szczerych chęci oraz wdrażanych wysiłków, to umów się z terapeutą.
5. Zadbaj o odnowę własnych sił!
Nie ma prostszej rzeczy na naszej liście, ponieważ zadbanie o odpowiedni, zdrowy sen nic nie kosztuje, i daje zbawienne rezultaty dla naszego organizmu. Gdy jesteś wyspany, to jesteś większą wytrzymałość na stres, jesteś znacznie wytrzymalszy, wydajny oraz masz lepszy refleks. Nie tylko masz wrażenie bycia zdrowym, i po prostu taki jesteś.
6. Dokonaj przeglądu artykułów w kuchni!
Sprawdź, jak dużo z obecnych w Twojej kuchni artykułów zawiera substancje konserwujące z prefiksem E. Dowiedz się, jak można je zastąpić zdrowymi odpowiednikami oraz stwórz nową listę zakupów. Możesz ją od razu dostosować do Twojej nowej diety i do Twojego celu ćwiczeń fizycznych tak, żeby zapewnić organizmowi wystarczającą dawkę sił oraz substancji odżywczych. Przede wszystkim jednak, aby zadbać o zdrowie, ogranicz spożycie artykułów wysoko przetworzonych. To one, w ogromnej ilości, odpowiadają za otyłość – jedną spośród najpopularniejszych dolegliwości cywilizacyjnych.
7. Nie śpiesz się!
Istotą zmiany Twoich stylów jest wytrwałość oraz organizacja. Lepiej stopniowo modyfikować kolejne elementy diety aniżeli szybko zmienić całą, i po tygodniu zniechęcony powrócić do pierwszej. Lepiej stopniowo rozpocząć trenować aniżeli skończyć się na głęboką wodę oraz być poważne zakwasy przez pół tygodnia. Zastosuj formę małych kroków – ewolucja, nie rewolucja!
8. Nie wyrzekaj się cukru!
Nie tędy droga. Węglowodany, więc cukry, są potrzebne dla organizmu. Glukoza jest podstawowym paliwem energetycznym ustroju, dzięki niej działa układ nerwowy – jest niezastąpionym źródłem energii dla mózgu, rdzenia nerwowego oraz erytrocytów, jest także stosowana jako element energetyczny przez mięśnie, wątrobę, serce, nerki oraz jelita.
Najdoskonalsze są artykuły mające naturalne cukry złożone. Batoniki zastąp bakaliami, miodem, zdrowymi oraz suszonymi owocami. Pamiętaj również o gorzkiej czekoladzie. Kostka bądź dwie dziennie nie tylko zwiększa samopoczucie, jednak również dzięki antyoksydantom obniża niebezpieczeństwo zawału serca oraz udaru mózgu.
9. Wypisz okoliczności złych nawyków!
Nic tak nie pomaga we wdrożeniu zdrowego trybu życia, jak unikanie sytuacji, którym zwykle towarzyszyły złe zachowania zdrowotne. Zastanów się, kiedy zjadasz o jedno bądź dwa ciastka za dużo, w których okolicznościach wypijasz o jedno czy dwa piwa więcej, aniżeli powinieneś?