Nie zwlekaj z leczeniem narastającej wady wzroku u dziecka

0
2279

Twoje dziecko często mruży oczy? Dostrzegasz, że siada coraz bliżej telewizyjnego ekranu i przybliża wzrok do monitora komputerowego? Masz wrażenie, że nie rozpoznaje z daleka twarzy i przedmiotów? Może to świadczyć, że u malucha pojawiła się wada wzroku, a dokładniej – krótkowzroczność.

Krótkowzroczność, nazywana inaczej myopią (od greckiego słowa oznaczającego mrużenie oczu) to wada, która polega na tym, że gałka oczna się wydłuża, a obraz ogniskuje się nie na siatkówce, a przed nią. Efekt? Pogorszenie ostrości widzenia z daleka, a wraz z nim – problemy w codziennym życiu. Problem ten dotyczy ok. 20% Europejczyków i dwóch na trzech Azjatów, a wada najczęściej ujawnia się jeszcze w dzieciństwie. Wtedy też postępuje najszybciej. Proces ten można spowolnić, powstrzymać, a czasem nawet odwrócić. Dlatego też, jeśli dostrzegasz u dziecka objawy krótkowzroczności – nie zwlekaj i umów się na wizytę do dobrego okulisty. Możliwe, że maluchowi będą potrzebne okulary korekcyjne lub inna forma wsparcia dla wzroku.

Wizyta u okulisty obowiązkowa

Twoje dziecko zmaga się z narastającą myopią? Koniecznie odwiedź dobrego lekarza okulistę – bez konsultacji z nim wizyta u optyka będzie bezzasadna. Nie obawiaj się: badanie wzroku jest bezbolesne i nie trwa długo, a pozwoli lekarzowi:

  • potwierdzić, że istnieje wada wzroku,
  • określić jej skalę oraz wskazać odpowiedni poziom korekcji,
  • upewnić się, że poza myopią nie doszło np. do astygmatyzmu i innych wad,
  • zalecić odpowiednią formę terapii, która pozwoli dziecku dobrze widzieć.

Dlaczego nie warto zwlekać z wizytą?

Wada wzroku u dziecka może narastać bardzo dynamicznie. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie powstrzymać jej rozwój. Nowoczesne metody stosowane w okulistyce pozwalają dziś nie tylko skorygować widzenie na co dzień – np. dzięki rozwiązaniom takim jak okulary progresywne, ale i spowolnić, a nawet zahamować rozwój wady.

Nieskorygowana okularami czy soczewkami wada powoduje, że dziecko jeszcze bardziej wytęża wzrok, zwiększając ryzyko jego dalszego pogarszania się. Poza tym nieostry wzrok powoduje poważny dyskomfort oraz zagraża bezpieczeństwu malucha na co dzień. Nie ma więc z czym zwlekać.

Gdzie wybrać się na konsultację okulistyczną? Jeśli miejscem Twojego zamieszkania jest Warszawa lub okolice, możesz skorzystać ze wsparcia Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-Lens. Na wizytę w jednej z trzech filii zarejestrujesz się również online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here