Kaski na rolki – jaki wybrać?

0
1928
Czy kask na rolki jest obowiązkowy?

Podczas uprawiania każdego rodzaju sportu nasza pociecha powinna mieć założony kask. Bezpieczeństwo to podstawa. W przypadku jazdy na rolkach, odpowiedni kask zamortyzuje moc uderzenia i pozwoli uniknąć ewentualnych urazów głowy.
Kask na rolki różni się od kasku rowerowego, kaski na rolki obejmują większą część głowy, co czyni je bardziej bezpiecznymi. Są one zazwyczaj wykonane z polistyrenu.

Jaki kask na roki dla dziecka?

Kości dzieci są szczególnie delikatne oraz podatne na urazy. Kask na rolki dziecięcy powinien cechować się wyjątkową wytrzymałością i solidnością. Plusem jest, jeśli jest wyposażony w elementy dodatkowe: daszek lub odblaski. Zadaniem daszku jest osłona twarzy przed promieniami słonecznymi. Natomiast zadaniem odblasku jest zwiększenie widoczności dziecka podczas jazdy.

Bardzo ważna kwestia to także zapięcie, chodzi głównie o to czy kask łatwo można zapiąć i odpiąć. Podczas zakupu zerknijmy także do wnętrza kasku, czy posiada on odpowiednie atesty. Informacje na ten temat znajdują się na naklejce, wewnątrz kasku. Są to oznaczenia CE oraz EN 1078.

Kaski na rolki - jaki wybrać?

Jak powinien leżeć kask?

Aby kask spełniał swoje zadanie, powinien:

  • wchodzić na głowę z lekkim oporem,
  • być zawsze dobrze zapięty,
  • powinien trzymać się nieruchomo,
  • zakrywać połowę czoła, nie opadać na oczy,
  • paski powinny być zapięte pod szyją, tak aby między pasek a podbródek mieściły się dwa palce.

Luz w kasku będzie powodował jego opadanie na oczy lub przesunięcie podczas uderzenia, a w efekcie niewystarczającą ochronę. Z kolei zbyt ciasny kask już po kilkunastu minutach będzie powodował ból głowy.

Aby wybrać dobry kask podstawą jest zmierzenie dziecku obwodu głowy, za pomocą centymetra. Centymetr prowadzimy poziomo dookoła głowy mniej więcej 1 cm nad linią brwi dziecka.

Kaski dostępne w sklepach mają zazwyczaj podany rozmiar w centymetrach (przedział 4-5 centymetrowy). Należy wybrać taki rozmiar, w którego przedziale mieści się obwód głowy dziecka. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że do wyboru mamy dwa rozmiary, bo obwód głowy dziecka jest na granicy, należy wybrać ten większy.

Przeczytaj też: Rowery dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here