Kąpiel niemowlęcia – przydatne akcesoria

0
3542
Kąpiel niemowlęcia - przydatne akcesoria

Pierwsze kąpiele niemowlęcia to zwykle duży stres dla rodziców. Tak małe dziecko wydaje się bardzo kruche i dorośli boją się, by nie zrobić mu krzywdy. Obecnie istnieje wiele akcesoriów, które ułatwiają przeprowadzenie kąpieli. Na jakie gadżety warto zwrócić uwagę?

Niezbędnym elementem kąpieli niemowlęcia jest odpowiednia wanienka. Zazwyczaj jest ona wykonana z plastiku – wtedy jest lekka i łatwa w czyszczeniu. Niektóre modele są wyposażone w czujnik temperatury – gdy jest ona odpowiednia, wanienka zmienia kolor. Do tego celu można użyć również termometru. Istotne jest, by woda nigdy nie była za zimna lub za gorąca – to może zniechęcić niemowlę do dalszych kąpieli.

Wanienkę można postawić na stojaku lub zdecydować się na model, który umieszcza się na krawędziach zwykłej dużej wanny. Istotne jest to, by podczas kąpieli niemowlęcia rodzice mogli przyjąć wygodną pozycję, która nie obciąża kręgosłupa.

W przypadku, gdy rodzice odczuwają duży lęk przed pierwszym wykąpaniem niemowlęcia, możliwym rozwiązaniem jest materacyk kąpielowy. Choć jest uznawany za niezbyt praktyczny, to jednak zapewnia dziecku bezpieczeństwo. Materacyk może być plastikowy lub bywa wykonany ze specjalnej pianki. Kładzie się go na dnie wanienki. Pozwala on na wygodne ułożenie malucha w wodzie, jednocześnie zabezpieczając niemowlę przed całkowitym zanurzeniem.

Alternatywą dla wanienki jest specjalne wiaderko. Choć niekiedy budzi ono kontrowersje, to jednak jego zalety są niezaprzeczalne. Przede wszystkim kąpiel w wiaderku jest dla dziecka absolutnie bezpieczna. Maluch nie może zostać zalany wodą – nie przestraszy się więc wody i samej kąpieli. Decydując się na zakup wiaderka do kąpieli należy sprawdzić, czy jest ono bezpieczne. Powinno mieć odpowiednie atesty – zarówno dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, jak i samego materiału, z którego jest ono wykonane.

Wśród gadżetów przeznaczonych dla dzieci można znaleźć przedmioty, które można wykorzystać zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych pociech. Rondo kąpielowe sprawia, że umycie włosów bez płaczu jest bardzo łatwe. Dzięki temu przedmiotowi woda z szamponem nie spływa na twarz dziecka, więc kąpiel przestaje być kojarzona z uczuciem szczypania oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here