Jakie dyscypliny sportowe są najlepsze dla dzieci?

0
16534
dyscypliny sportowe dla dzieci

Sport to zdrowie i każdy z nas powinien poświęcić przynajmniej kilka godzin w tygodniu na ruch. Najlepiej taki nawyk wyrabiać w dzieciach od najmłodszych zachęcając je do różnego rodzaju aktywności fizycznej. Póki są małe, można zabierać je na spacery i na place zabaw – szaleństwa na huśtawkach i w fortach w zupełności wystarczą przedszkolakom. Jednak im dzieci są starsze, tym ważniejsze jest zorganizowanie im stałej formy aktywności fizycznej.

Dobrze jest znaleźć coś, czym dziecko będzie się interesować – podążając za stereotypami można zapisać chłopca na treningi piłki nożnej, a dziewczynkę na balet czy gimnastykę artystyczną. Faktycznie, każde z tych środowisk da dziecku zarówno możliwość ruchu, jak i kontakty z rówieśnikami. Uspołeczniająca funkcja sportu jest również bardzo ważna – przez kontakt z rówieśnikami dzieci uczą się, jak budować relacje społeczne, a przez udział w  zawodach czy turniejach uczą się rywalizacji i przeżywania porażek i sukcesów.

Idąc tym tropem warto pomyśleć o sportach drużynowych – piłce nożnej, ręcznej, siatkówce czy koszykówce. Poza tym, że dziecko dostanie porządną dawkę ruchu, a także możliwość nawiązania relacji z rówieśnikami, nauczy się też przydatnych w życiu umiejętności – w przyszłości będzie mogło bez wstydu zagrać towarzysko ze znajomymi w piłkę. Rywalizacja w młodzieżowych ligach lokalnych czy turniejach dla dzieci to też wspaniała przygoda dla każdego malucha – a także mnóstwo czasu spędzonego nie przed komputerem!

Dla dzieci nieśmiałych, które nie chcą wchodzić w relacje z rówieśnikami, dobrym sportem może być na przykład pływanie. Wiadomo, że nie każdy musi startować w zawodach, jednak umiejętność pływania przydać się może każdemu. Jest dobrym punktem wyjścia do kajakarstwa czy żeglarstwa – jeśli sami jesteśmy fanami sportów wodnych warto od małego oswajać dziecko z wodą, by móc szybko wprowadzić je w nasz ukochany sport.

Jeśli twoje dziecko lubi rywalizację dobrym pomysłem mogą być sporty walki. W dyscyplinach takich jak judo czy karate wcale nie chodzi o brutalność! Większość sportów walki stawia na technikę i precyzję. Owszem, ich uprawianie poprawia kondycję, jednak trenerzy, zwłaszcza ci pracujący z dziećmi podkreślają, że zdobyte na treningu umiejętności można wykorzystywać tylko w ramach sportu lub koniecznej samoobrony.

Dla starszych, buntujących się dzieciaków, dobrą propozycją mogą być rolki, wrotki, rowery czy deskorolki. Samodzielnie mogą uczyć się nowych trików i spędzać czas z kolegami na świeżym powietrzu. To szkoła samodyscypliny i samozaparcia, gdyż początki bywają bardzo trudne i bolesne. Jeśli obawiamy się o to, że dziecko się poobija, możemy zaproponować deskorolkę longboard, dłuższą, służącą do zjazdów. Robi się na niej inne triki – nie tak niebezpieczne, jak w skateparku na zwykłej desce. Jeśli uda nam się zarazić dzieciaki z osiedla pasją do deskorolek, wdzięczni będą nam też ich rodzice, którzy zachodzą w głowę, jak odciągnąć młodzież od smartfonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here