Jak zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?

0
1439
Jak zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?

Czysty dom to zdrowy dom. Wbrew pozorom o osiągnięcie tego stanu nie jest jednak takie proste. Nie wystarczy regularnie sprzątać. Trzeba również zadbać o właściwą jakość powietrza w domu. A do tego zwykłe wietrzenie nie wystarczy.

Wietrzenie mieszkania – tak czy nie?

Większość naszych mam i babć przypominała nam regularnie nie tylko o wietrzeniu domu, ale i wynoszeniu na zewnątrz pościeli, narzut lub koców. Niestety dzisiaj wietrzenie nie musi być takie zdrowie, jak się na pozór wydaje. Dlaczego? Ponieważ jakość powietrza na zewnątrz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w Polsce coraz częściej daje o sobie znać smog, nie jest wcale dobra. Wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w świeżym powietrzu, dostają się więc do domowych przestrzeni. Szczególnie w mniejszych mieszkaniach jakość powietrza może się w ten sposób radykalnie pogorszyć. Nie oznacza to oczywiście, że z wietrzenia zupełnie należy zrezygnować. Świeże powietrze jest niezbędne w każdym domu. Warto natomiast wietrzyć pomieszczenia, kiedy jakość powietrza jest nieco lepsza. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Oczyszczacz powietrza to właściwie najbardziej zaawansowane obecnie urządzenie, które pozwala zadbać o lepszą jakość powietrza w domu, a więc i o zdrowie domowników. Oczywiście można wyposażyć się również w pochłaniacz zapachów (który zadba o neutralizację przykrych aromatów), nawilżacz powietrza (który wprowadzi odpowiednią wilgotność), jonizator (gwarantujący równowagę jonową) natomiast żadne inne urządzenie nie pomoże w walce z podstawową przyczyną złej jakości powietrza w domu, czyli z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Chodzi tutaj o grzyby, bakterie, wirusy, drobnoustroje, różnego rodzaju alergeny, roztocza, a przede wszystkim cząsteczki kurzu. Oczyszczacz to urządzenie, które pochłania powietrze z pomieszczenia, filtruje je (zatrzymując zanieczyszczenia na kilkupoziomowym systemie filtrów dostosowanych do określonego typu cząsteczek), a następnie już oczyszczone wpuszcza z powrotem do mieszkania. W ten sposób efektywnie poprawia jakość powietrza w domu. Zmianę klimatu odczuwają właściwie wszyscy domownicy, natomiast szczególnie ważna jest ona w przypadku alergików albo osób, które posiadają w domu zwierzęta.

Dobry odkurzacz

Podstawą dobrej jakości powietrza w domu jest jednak skuteczne sprzątanie. Im mniej kurzu będzie gromadzić się w domu, tym mniejsza szansa na to, że będzie się on nieustannie unosił w powietrzu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy odkurzacz gwarantuje taki sam poziom pochłanialności kurzu. A właściwie jego zatrzymania w filtrze lub worku. Wyznacznikiem jakości urządzenia pod tym względem jest klasa reemisji kurzu. Chodzi bowiem o to, aby odkurzacz nie tylko jak najwięcej tego kurzu pochłonął, ale i by jak najmniej oddał go razem z wypuszczonym do pomieszczenia powietrzem. W przypadku alergików, osób mieszkających ze zwierzętami, domów, w których mieszkają małe dzieci, wybór odkurzacza o klasie A jest najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here