Nie ulega wątpliwości, że sport jest bardzo istotnym elementem w wszechstronnym rozwoju dziecka. Korzyści, które płyną z uprawiania aktywności fizycznej jest mnóstwo.  Przede wszystkim dziecko zyskuje większą odporność oraz polepsza się jego samopoczucie. W dobie rozwijającej się technologii coraz trudniej zachęcić dziecko do spędzania czasu poza domem. Najmłodsi wolą spędzać czas przed komputerem zamiast podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną. Z tej perspektywy kluczowe staje się wzbudzenie zapału pociechy do uprawiania sportu. Nie od dziś wiadomo, że podejmowanie wychowania fizycznego jest równie ważne, jak troska o zdrowie i rozwój umysłowy dziecka. Zachętą do podjęcia takiego wyzwania jest przykład rodzica. To najlepszy sposób, który przekona malucha, że sport to frajda. Jazda na nartach, snowboardzie, łyżwach czy sankach, a także hokej czy tenis na lodzie to świetna okazja, aby zarazić swoje dziecko pasją do sportów zimowych. Starajmy się wykorzystać każdą okazję, aby oswoić pociechę ze śniegiem. Wszystkie zimowe zabawy, takie jak rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana czy budowanie igloo to doskonały pomysł, aby ujednolicić zimę z zabawą i szaleństwem!

Zimą jest fajnie

 

Mimo, że śnieg i mróz nieraz potrafią utrudnić nam życie, stwarzają doskonałą okazję do uprawiania wielu dyscyplin sportowych.  W niektórych przypadkach nasze dziecko może okazać się prawdziwym zmarzlakiem, preferującym jedynie domowe pielesze. W takiej sytuacji wina leży po stronie rodziców, którzy nie wzbudzili u swojej pociechy zapału do zimowego szaleństwa. Na szczęście w każdym wieku można się przełamać. Pozwólmy maluchowi turlać i tarzać się w śniegu, gdyż w ten sposób zaszczepimy w nim miłość do zimna. Prawdziwym piecuchom zafundujmy ciepłe, nieprzemakalne ubranie, które pozwoli harcować z rówieśnikami w najlepsze, bez zrażenia się do ujemnej temperatury czy wilgoci. Z czasem większość maluchów odkryje, że zima oferuje niepowtarzalne warunki do beztroskiej zabawy, gdzie dozwolone jest pełne szaleństwo. W dzisiejszym czasie dzieci większą uwagę przywiązują do wyglądu, a więc prestiżu czy marki. Warto iść za ciosem i wykorzystać ten prąd, obdarowując brzdąca gadżetami. Modne rzeczy z pewnością dodadzą motywacji do uprawiania sportu. Choć przy wyborze sprzętu należy bezwzględnie kierować się parametrami technicznymi, podejmijmy tę decyzję wspólnie z naszą pociechą. Wspaniałe motywy graficzne na nartach czy desce snowboardowej, fascynujący kask, ekskluzywna odzież narciarska czy kolorowe google bezsprzecznie dodadzą zimie uroku. Najlepsze narty oraz buty narciarskie dla początkujących i zaawansowanych a także akcesoria potrzebne do uprawiania aktywności fizycznej  zimą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, znajdziemy w sklepie internetowym STAR-sport.

maluch na nartach

Razem znaczy lepiej

Maluchy, zwłaszcza te kilkuletnie, uważnie obserwują rodziców, a następnie naśladują ich zachowanie. Przykład idzie z góry, więc jeśli chcemy zachęcić swoją pociechę do podejmowania aktywności fizycznej, już dawno powinniśmy sami być aktywni. Jeśli sport jest ważną częścią życia rodzinnego, dzieci automatycznie przejmują zamiłowanie do spędzania wolnego czasu w ruchu. Na początek warto zacząć od uświadomienia dziecku ile przyjemności sprawia przebywanie na świeżym powietrzu. Całą rodziną możecie wybrać się na rower, rolki lub po prostu pospacerować. Jak wiadomo, dzieci szybko się nudzą, dlatego wymyślane przez rodziców gry i zabawy sprawią, że sport nie będzie kojarzył się z monotonią. Ruch jest szczególnie ważny w przypadku kilkulatków (od 2 do 5 lat), które codziennie opanowują nowe umiejętności, takie jak: bieganie, skakanie, chwytanie, podrzucanie oraz wiele innych. Im więcej zręczności dziecko nabierze w tym okresie – często przez gry i zabawy, tym łatwiej będzie mu podjąć w dorosłym życiu różnorakie aktywności fizyczne. Sport możemy uprawiać cały rok. Zimowe ćwiczenia sportowe na świeżym powietrzu są bardzo zdrowe dla maluchów. Jazda na nartach, zjazd na sankach, łyżwy – to świetne zajęcia, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kilkulatków. Pierwszy rodzinny wyjazd na narty czy deskę rozstrzygnie o zamiłowaniu dziecka do sportów zimowych. Warto, aby rodzice przyczynili się do tego, aby było to cudowne przeżycie. Zapisanie dziecka do sprawdzonej szkółki z przyjaznym instruktorem, to również bardzo dobry wybór.  Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim zabawą i nieocenioną radością dla Twojego dziecka!

szkółka narciarska

Sport zimowy dla dziecka – który wybrać?

Aktywność jest zdrowa, daje dużo satysfakcji i pozwala uwolnić nadmiar energii. Ponadto, dzięki temu dziecko od najmłodszych lat może kształtować cechy, tj. systematyczność czy pokonywanie własnych ograniczeń. Ważne, aby rodzice pamiętali, że im wcześniej przyzwyczają swoje dzieci do wysiłku fizycznego, tym w przyszłości będzie on nieodłącznym elementem w codziennym życiu. W sporcie zimowym dla małego dziecka mamy do wyboru wiele dyscyplin. Do najczęściej wybieranych należy narciarstwo. Szaleństwa na stoku przynosi mnóstwo korzyści zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jazda na nartach doskonale kształtuje koordynację ruchową, ucząc przy tym płynności i dynamiki. Dodatkowo mroźne, górskie powietrze dotlenia nasz organizm i wpływa na samopoczucie. Przygotowując dziecko na wyprawę na stok pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Najlepiej sprawdza się metoda “na cebulkę”, gdzie w razie potrzeby można zdjąć lub założyć maluchowi dodatkową warstwę odzieży. Bieganie na nartach jest często niedocenianą dyscypliną sportową, tymczasem to aktywność niezwykle korzystna dla organizmu dziecka. Pozwala rozwinąć koordynację ruchową, zwiększa wydolność mięśni oraz stawów i układu oddechowego. Co więcej, to okazja na poznawanie okolicy, biegając po pobliskich parkach czy lasach.

Samodzielne zjeżdżanie na nartach z górki to z pewnością duże przeżycie, szczególnie dla kilkuletniego brzdąca. Choć przynosi wiele frajdy, może wywoływać lęk i zniechęcenie. Narty zjazdowe pomagają formować równowagę i wyczuć ciężar własnego ciała. Co ważniejsze, nasze dzieci uczą się pokonywać przeszkody, unikać niebezpieczeństw oraz przewidywać skutki swoich działań. Kolejnym popularnym zimowym sportem są sanki. Tę dyscyplinę uwielbiają najmłodsi i dorośli. Integruje ona całą rodzinę i pozwala wspólnie spędzić czas wśród mnóstwa śmiechu. Wozić na sankach możemy już kilkumiesięczne maluchy, zaś z nieco starszym dzieckiem, w wieku 2-3 lat możesz śmiało zjeżdżać z górki i pozwolić sobie na śnieżne szaleństwo. Niezwykle pozytywny wpływ na starszaków mają łyżwy. Podobnie jak narty, kształtują koordynację, uczą dynamiki, plastyczności i zwinności. Na lodzie popularny stał się również tenis i hokej. Oprócz tego rozwija się percepcja przestrzenna, rytm i planowanie ruchu. Jazdę na łyżwach najlepiej rozpocząć, gdy dziecko osiągnie wiek 6-7 lat. Z roku na rok przybywa także fanów snowboardu. Szusowanie na desce z dzieckiem wymaga gibkości ciała oraz lepszej koordynacji ruchowej, dlatego maluchy, które zostały od najmłodszych lat oswojone ze sportem, poradzą sobie z tym znacznie lepiej.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Sporty zimowe to zajęcia, które na przestrzeni lat stały się zdecydowanie bardziej dostępne. Otwartych zostaje coraz więcej lodowisk, stoków czy tras dla narciarzy biegowych. Najważniejszą częścią wszystkich dyscyplin sportowych jest odpowiednie wyposażenie. To od odzieży, butów oraz sprzętu zależy komfort naszej jazdy. Warto więc wybierać te, które są profesjonalne i gwarantują bezpieczeństwo, szczególnie, gdy będą wykorzystywane przez dzieci. Każdy ze sportów rozwija koordynację ruchową, zwinność, płynność, uczy pokonywania przeszkód i własnych lęków. Oczywiście, pozwól wybrać swojemu dziecku tę dyscyplinę, która sprawia mu najwięcej przyjemności. Czas spędzony na świeżym powietrzu równa się ze świetną zabawą, która zaprocentuje nie tylko większą sprawnością brzdąca, ale również zacieśni wasze więzy. Wybierając sprzęt, oprócz istotnych parametrów technicznych, weź pod uwagę preferencje dziecka. Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu do uprawiania sportu zimową porą, zajrzyj na stronę sklepu STAR-Sport i pokaż swojemu maluchowi, ile frajdy sprawia aktywność fizyczna!

dzieci na nartach

Podsumowanie

Liczne badania i opinie specjalistów jednoznacznie potwierdzają, że uprawianie sportu przez dzieci ma pozytywny wpływ na ich zdrowie i rozwój psychofizyczny. Dla dzieci w wieku rozwojowym podejmowanie aktywności fizycznej to odnoszenie zwycięstw i godzenie się z porażkami, kontrolowanie emocji oraz integrowanie się z rówieśnikami. Od najmłodszych lat należy zaszczepić w dziecku zamiłowanie do sportu, również zimową porą. Rodzinne uprawianie aktywności fizycznej poprzez kreatywne gry i zajęcia na świeżym powietrzu to czas integracji i przyjemność zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Te wydarzenia z życia malucha z pewnością zostaną przez niego zapamiętane na długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here