Jak się przygotować do porodu?

0
1683
Jak się przygotować do porodu?

Dbanie o wagę, suplementy diety dla kobiet w ciąży, ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczna to rzeczy, o których nie powinnaś zapominać, będąc w ciąży. Sprawdź, jak dbać o siebie, przygotowując się do porodu.

1. Kontroluj wagę

To, że w ciąży możesz podjadać tyle, ile Ci się podoba, to mit. Nie tylko po urodzeniu dziecka będzie Ci ciężko zgubić zbędne kilogramy, ale zbyt duża waga w ciąży może zmniejszyć szanse na poród siłami natury. Zwłaszcza, jeśli jeszcze przed ciążą miałaś nadwagę.

Ile dokładnie powinnaś w tym okresie przybrać na wadze? To zależy od Twojego BMI. W przypadku BMI poniżej 20, powinnaś przytyć około 12 kilogramów, natomiast w przypadku tego powyżej 25, nie więcej niż 8 kilogramów.

Jak najlepiej kontrolować wagę? Po pierwsze, ogranicz wszystkie niezdrowe przekąski i słodycze. Po drugie, zwracaj uwagę na kaloryczność posiłków. W ciąży Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o około 300 kcal, czyli tak naprawdę niewiele. Dlatego nie powinnaś jeść dużo więcej, niż do tej pory. Najważniejsze, aby jeść zbilansowane posiłki, z dużą ilością węglowodanów złożonych, które uwalniają energię powoli. Dzięki temu posiłek starcza Ci na dłużej i rzadziej sięgasz po przekąski.

Zadbaj też o właściwy poziom magnezu, żelaza, kwasów omega-3 i kwasu foliowego. Zwiększ ich ilość w diecie, możesz także przyjmować suplementy diety dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz przyjmować jakiekolwiek suplementy diety dla kobiet w ciąży, w tym preparaty probiotyczne w celu dbania o mikrobiom jelitowy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

2. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

W końcu poród to bardzo duży wysiłek i Twój organizm musi być do niego dobrze przygotowany. Jakie są najlepsze sporty dla kobiet w ciąży? Pilates, joga, aerobik i pływanie. Ale jeśli np. przed ciążą biegałaś, a Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, nadal możesz to robić. Jedyne, czego musisz unikać, to wszelkich sportów kontaktowych. Nie wolno też wykonywać ćwiczeń z podskokami, brzuszków, ani jakichkolwiek ćwiczeń angażujących mięsień prosty brzucha.

3. Zapisz się do szkoły rodzenia

Dzięki uczestnictwie w zajęciach będziesz wiedziała, czego możesz się spodziewać podczas porodu. Nauczysz się prawidłowo oddychać, co jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu porodu oraz parcia. Zajęcia w szkole rodzenia przygotują Cię też do opieki nad maleństwem, na przykład tego, jak prawidłowo kąpać noworodka.

4. Zadbaj o mikrobiom narządów rodnych

W ciąży warto również dbać o odpowiednią ilość dobrych bakterii w układzie rozrodczym. Warto sięgnąć wtedy po probiotyk ginekologiczny w ciąży. Zastanawiasz się czy można brać probiotyki w ciąży i w którym trymestrze najlepiej zacząć? Probiotyk ginekologiczny w ciąży jest bezpieczny na każdym jej etapie i warto stosować go od samego początku, ale pamiętaj, że zawsze warto skonsultować to z lekarzem.

Bibliografia:

  1. https://hpba.pl/aktywnosc-fizyczna-ciazy/
  2. https://mamaginekolog.pl/zmienic-zyciu-kobieta-ciazy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here