Jak karmić butelką niemowlaka?

0
2093
Jak karmić butelką niemowlaka?

Karmienie butelką niemowlaka nie należy do najprostszych zadań. Wymaga odpowiedniej higieny, której trzeba przestrzegać.  W przypadku mleka modyfikowane dodatkowo trzeba przygotować mieszankę według zaleceń producenta. Jak karmić butelką niemowlaka?

Karmienie niemowlaka butelką

Dzieci można karmić butelką mlekiem mamy, odciągniętym za pomocą laktatora lub mlekiem modyfikowanym. Obojętnie którym będzie karmione, należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Noworodka najlepiej trzymać w ramionach, aby główka była lekko uniesiona. Jeżeli ułożysz je na leżąco, może się zachłysnąć. Pamiętaj, aby butelka również była przechylona.

2.W trakcie karmienia kontroluj czy dziecko nie połyka powietrza. Dzięki temu unikniesz kolek, które są niezwykle uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

3.Dobierz odpowiedni smoczek do wieku dziecka. Zbyt duża dziurka sprawi, że pokarm będzie zbyt szybko wypływał i dziecko może się zachłysnąć. Zbyt mała utrudni mu jedzenie.

  1. Pamiętaj o tym, aby po jedzeniu odbić dziecko. Dzięki temu pozbędzie się z brzuszka powietrza.
  2. Pamiętaj o sterylizacji butelek i smoczków, zwłaszcza u noworodków. Możesz je wyparzyć we wrzątku lub sterylizować np. w mikrofali czy specjalnym urządzeniu.
  3. Wybierz odpowiednią butelkę. Warto postawić na specjalnie profilowe butelko antykolkowe.

Karmienie niemowlaka odciągniętym pokarmem matki

W butelce można podawać mleko mamy. Dzieję się tak w przypadku:

  • choroby matki lub dziecka, co uniemożliwia karmienie bezpośrednio z piersi,
  • gdy mama wraca do pracy i chce kontynuować karmienie naturalne,
  • gdy mama musi wyjść, a nie chce podawać mleka modyfikowane,
  • gdy dziecko musi leżeć dłużej w szpitalu np. w przypadku wcześniaków.

W takiej sytuacji należy najpierw odciągnąć odpowiednią ilość pokarmu z piersi za pomocą laktatora. Odciągnięte mleko można przechowywać w lodówce około 2 dni lub w zamrażarce do trzech miesięcy. Nie traci ono swoich właściwości. Przydatne akcesoria do karmienia możecie znaleźć na tejs stronie https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat.

Karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym

Karmienie dziecka mieszankami mlecznymi, wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń producenta. Znajdują się one na opakowaniu od mleka. Należy ich bezwzględnie przestrzegać. Przygotowując mieszankę,  odmierz odpowiednią porcję mleka modyfikowanego. Nie dodawaj do wody większej ilości proszku, ponieważ możesz wywołać problemy brzuszkowe u maluszka.

Przed podaniem butelki, wylej kilka kropelek na nadgarstek, aby upewnić się, że mleko nie jest zbyt gorące. Możesz do tego użyć miarki temperatury do mleka w proszku lub butelki z termometrem. Pamiętaj również o tym, że mieszanki muszą być przygotowane bezpośrednio przed karmieniem. Nie wolno ich szykować wcześniej i przechowywać np. w lodówce.

Jeżeli dziecko zostawi mleko, wylej je i pod żadnym pozorem nie podawaj mu niewykorzystanej części pokarmu! Karmiąc mlekiem modyfikowanym, używaj wody niskozmineralizowanej. Po otwarciu zużyj ją najlepiej w ciągu 24 godzin. Pamiętaj również, aby nie gotować mieszanki. W wysokiej temperaturze zginie część witamin i składników mineralnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here