Jak dbać o bezpieczeństwo niemowlaka?

0
2293

Dzieci wręcz uwielbiają zabawy na zewnątrz, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy to pogoda zachęca do aktywności na dworze. Rolą rodzica jest zaś zadbanie o to, aby wszystko obywało się w bezpiecznych warunkach. Jaz zatem zagwarantować maluchowi bezpieczną frajdę na zewnątrz?

Fotelik rowerowy – jak zabezpieczyć dziecko podczas jazdy rowerem?

Nic nie zbliża tak jak wycieczka rowerowa całą rodziną. Jeżeli jednak nasze dziecko jest zbyt małe, aby samodzielnie jechać rowerem, niezwykle przydatny okaże się fotelik rowerowy. Zapewni on maluchowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie podróży z dorosłym. Na jaki model warto się zatem zdecydować?

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, w tym przede wszystkim foteliki montowane z przodu, foteliki montowane między kierownicą a siodełkiem, foteliki montowane z tyłu, oraz przyczepki rowerowe. Ta ostatnia opcja gwarantuje największy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dziecko siedzi wygodnie, ma sporo miejsca oraz nie jest narażone na upadek. Co więcej, przyczepka rowerowa jest bardzo dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu. Niestety, jej zakup to spory wydatek. Z tego względu więcej osób decyduje się na zakup fotelika.

Jak zostało wspomniane, wybierając fotelik, do wyboru mamy trzy opcje:

  • modele montowane z przodu roweru (na kierownicy) – nie gwarantują wystarczającego bezpieczeństwa, stąd też nie są certyfikowane wg normy EN 14344. Warto zatem z nich zrezygnować na rzecz bezpieczniejszych opcji,
  • modle montowane między kierownicą a siodełkiem – mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają rodzicom na większą kontrolę nad dzieckiem, a to jest szczególnie ważne, gdy podróżujemy z niemowlakiem, który z ciekawości może rozpinać kask czy też pasy. Co więcej, umożliwiają rodzicowi łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru. Wadą takiego rozwiązania jest to, że utrzymują tylko do 15 kilogramów ciężaru,
  • modele montowane z tyłu roweru (na bagażniku) – doskonale chronią dziecko przed wiatrem i owadami. Jednak sprawiają, iż dorosły może mieć trudności w utrzymaniu równowagi. Co więcej, stwarzają więcej trudności podczas wsiadania i zsiadania z roweru. Musimy uważać przede wszystkim na to, aby podczas tych czynności przypadkowo nie uderzyć dziecka. Ich jest to, że utrzymują nawet do 22 kilogramów ciężaru.

To, na jaki fotelik się zdecydujemy, zależy nie tylko od tego, który sposób montażu nam najbardziej odpowiada, ale również od wagi dziecka. Zgodnie z europejską normą EN 14344 wyodrębnić możemy trzy kategorie fotelików dostępnych na rynku:

  1. A 15 – montuje się je za siedzeniem rowerzysty. Są w stanie utrzymać dziecko ważące do 15 kilogramów,
  1. A 22 – instaluje się je za siedzeniem rodzica, są jednak w stanie utrzymać większy ciężar – do 22 kilogramów,
  1. C 15 – montuje się je między kierownicą a siodełkiem, zarówno na ramę męską, jak i damską. Wytrzymują do 15 kilogramów.

Wybierając fotelik rowerowy, należy również zwrócić uwagę na rodzaj pasów. Największy stopień ochrony gwarantują pasy 5-punktowe. Mają one specjalne mocowania zabezpieczające na stópki. Dobrze sprawdzają się również 4-punktowe pasy, które mają ogranicznik, który uniemożliwia dziecku wysunięcie się z pasów.

Decydując się na zakup fotelika rowerowego, warto również zwrócić uwagę, czy został odpowiednio wyprofilowany i jest wykonany z nietoksycznych materiałów. Powinien być również odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokiej temperatury. Sprawdzić należy także jego jakość wykonania. Nie może mieć żadnych ostrych krawędzi.

Huśtawka dla niemowlaka – wybieramy bezpieczny model

Niemowlaki przepadają za huśtaniem, zwłaszcza jeśli odbywa się to na zewnątrz. Aby jednak zabawa była w pełni bezpieczna, huśtawka musi mieć odpowiednią konstrukcję. Dla najmłodszych zwykle zarezerwowane są huśtawki plastikowe. Są one lekkie i wygodne dla dziecka. Można je stosować nie tylko w ogrodzie, ale również w domu, odpowiednio montując je w futrynie drzwi.

Na rynku dostępne są również huśtawki dla niemowlaków wykonane z drewna. Odznaczają się one większą trwałością niż te plastikowe. Jeżeli jednak model ten ma na stale znajdować się w ogrodzie, musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Dla najmłodszych użytkowników szczególnie dobrze sprawdzi się huśtawka kubełkowa. Ma ono wysokie oparcie i ogranicznik między nogami dziecka, co eliminuje ryzyko wypadnięcia malucha z konstrukcji. Zapewnia również komfort użytkowania.

Podczas zabaw na świeżym powietrzu musimy koniecznie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Przejażdżka z dzieckiem na rowerze nie może się odbyć bez fotelika, który zagwarantuje mu komfort jazdy i bezpieczeństwo. Gdy zaś decydujemy się na huśtawkę w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na jej odpowiednią konstrukcję. Wówczas nie będzie dla dziecka zagrożeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here