Wybierając książki dla dzieci nietrudno nam dostrzec, że na sklepowych półkach nie brakuje nie tylko beletrystyki. Coraz większą grupę stanowią też tworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach książki edukacyjne. Odpowiedź na pytanie o to, czy warto się nimi zainteresować, zawsze będzie twierdząca. Sytuacja zacznie się komplikować dopiero wtedy, gdy postawimy sobie pytanie o to, jak je dobierać, aby nie zniechęcić dzieci do nauki. Na szczęście, są na to sposoby.
Szukasz ciekawych książek dla dzieci? Odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html
Po pierwsze – rozwijaj hobby
Wielu rodziców z pewnym niepokojem zauważa, że choć ich dziecko jest bystre i inteligentne, niczym się szczególnie nie interesuje. Ogląda bajki, biega po dworze, z zapartym tchem patrzy, jak starszy kuzyn lub tata gra w gry komputerowe, ale nie zdradza szczególnego zainteresowania żadną dyscypliną nauki. Bardzo często okazuje się jednak, że sytuacja nie jest aż tak ponura, jak wynikałoby to z opisów zaniepokojonych rodziców. Dziecko nie sprawia wrażenia zainteresowanego przede wszystkim dlatego, że nie wie, jak uzupełniać swoją wiedzę. Hobby warto więc poszukiwać wspólnie z nim, a edukacyjne książki dla dzieci mogą być wspaniałą pomocą. Warto rozmawiać o tym, co podoba się mu w danej bajce, grze lub filmie i podsuwać mu odpowiednią literaturę. Kto wie, może z fascynacji światem Gwiezdnych Wojen narodzi się miłość do fizyki i astronomii?
Po drugie – pomagaj w nauce
Obserwując dziecko można dostrzec nie tylko jego zainteresowania. Jeśli wsłuchamy się w to, co ono samo nam mówi, a także weźmiemy sobie do serca słowa nauczycielki lub przedszkolanki, najprawdopodobniej dostrzeżemy też, z czym miewa najwięcej problemów. Może nie radzi sobie z literkami, niestarannie pisze, ma problem ze zrozumieniem działań matematycznych albo jest mu trudno nauczyć się nazw ptaków. Oczywiście, nie można zakładać, że maluch już zawsze będzie słabszym uczniem, nie trzeba jednak również rwać z tego powodu włosów z głowy. Dobra książka edukacyjna z pewnością pomoże w nadrabianiu zaległości. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, z pewnością znajdziemy taką, która będzie w stanie zmienić w hobby to, co teraz jawi się jako wyjątkowo skomplikowane.
Poznaj Nunusia, młodszego brata Kici Koci, który uczy się korzystać z nocnika: https://tantis.pl/kicia-kocia-i-nunus-na-p578758.html
Po trzecie – czytaj recenzję
Na koniec wypada zauważyć, że w zalewie książek edukacyjnych może się okazać, że nie wszystkie są jednakowo wartościowe. Prawdziwe perły konkurują o nasze uznanie z pozycjami, które nie są szczególnie wartościowe, dobrze jest więc posiadać umiejętność odróżniania ich od siebie. Najlepiej uczyć się na błędach innych, cel ten można zaś osiągnąć przede wszystkim wtedy, gdy czyta się recenzje wystawiane książkom przez korzystających z nich rodziców.
Artykuł powstal we wspólpracy z tantis.pl