Czy warto korzystać z warsztatów dla dzieci?

0
1401
warsztaty
fot: pixanay.com

Oferta edukacyjna dla najmłodszych stale się poszerza. Od kilku lat możemy obserwować wzrost liczby placówek, które kierują swoją ofertę dla kilkulatku, podejmując coraz to nowe obszary ich zainteresowań.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/5-zalet-warsztatow-dla-dzieci-dlaczego-warto-z-nich-korzystac/

Za i przeciw wobec warsztatów

Wielu rodziców zastanawia się, czy takie warsztaty są faktycznie rozwijające dla małych dzieci. Nie brakuje ich przeciwników, którzy wątpią, aby w tym wieku zajęcia przyniosły dziecku wymierną korzyść na przyszłość. Inni z kolei uważają, że nie powinno się obciążać nadmiernie dzieci dodatkową nauka, zajęciami i to w tak wczesnym wieku. Według nich najważniejsza na tym etapie jest swobodna zabawa, a nawet nuda, która sprzyja rozwojowi kreatywności. I wreszcie są także zwolennicy warsztatów, którzy chcą wykorzystać pierwsze i wg badań najbardziej chłonne lata w życiu dziecka. Są przekonani, że rozwijanie ich potencjału w wieku kilku lat sprzyja rozwojowi mózgu i da wymierne efekty w przyszłości. Prawda jak zwykle leży po środku. 

Właściwe podejście do warsztatów

We wszystkim należy zachować umiar. Dobrze dobrane do preferencji i predyspozycji dziecka warsztaty mogą być dla niego świetna przygodą. Priorytetem jednak powinna być zabawa. Zajęcia nie powinny być źródłem stresu i presji dla dziecka. 

Nowi koledzy

Największą wartością, jaką może otrzymać dziecko na takich zajęciach jest kontakt z rówieśnikami i nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Dzięki temu otwieramy się na ludzi spoza swojego wąskiego kręgu. 

Rodzinny czas 

Warsztaty dla maluchów to też doskonała okazja, by spędzić wspólnie rodzinnie czas w innym kontekście niż na co dzień. Większość organizatorów tego typu zajęć wymaga lub zaleca, by towarzyszyć w nich razem z dzieckiem. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie i może otworzyć się na to, co proponuje prowadzący. Dla nas rodziców jest to równie ciekawe, ponieważ możemy obserwować swoje dziecko w innej sytuacji. 

Nowe umiejętności

Warsztaty dla dzieci to też nowa wiedza, nowe umiejętności. Często musimy wypróbować kilka różnych warsztatów, by trafić w końcu na to, co naprawdę zafascynuje malca. W ten sposób rodzą się pasje. 

Przeczytaj też: http://www.gospodyni24.pl/opiekun-osob-starszych-jakie-powinien-posiadac-cechy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here