Ząbkowanie u niemowląt – jak ulżyć dziecku w tym czasie?

0
4407
Ząbkowanie u niemowląt – jak ulżyć dziecku w tym czasie?

Ząbkowanie to etap rozwoju dziecka, którego nie sposób uniknąć. Dyskomfort mu towarzyszący, krzyk, płacz i rozdrażnienie często udzielają się także chcącym uspokoić dziecko rodzicom. Jak złagodzić objawy ząbkowania i sprawić, że dziecko przejdzie ten etap najspokojniej, jak będzie to możliwe?

Ząbkowanie u niemowląt rozpoczyna się zwykle w okolicy szóstego miesiąca życia, zdarza się jednak, że pierwszy ząbek pojawi się w buzi nieco wcześniej lub później, nawet bliżej pierwszych urodzin dziecka. To kiedy nastąpi ząbkowanie, jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną genetycznie.

Objawy ząbkowania u niemowląt

Pierwsze objawy ząbkowania wystąpić mogą już u trzymiesięcznego maleństwa. Dziąsła dziecka stają się rozpulchnione i zaczerwienione. Swędzenie towarzyszące wyrzynaniu się pierwszych ząbków powoduje obfite ślinienie się dziecka, rozdrażnienie i płacz spowodowany dyskomfortem odczuwalnym w jamie ustnej.

Możemy ulżyć dziecku w czasie ząbkowania, wykonując kilka prostych czynności, znacząco wpływających na komfort maleństwa, którego dziąsła bolą, krwawią i swędzą.

Gdy niemowlę ślini się obficie, jego ślina może wysuszać i podrażniać delikatną skórę buzi lub rączek. Ślinę należy wycierać, przemywając buzię dziecka zwilżonym, miękkim ręczniczkiem. Można smarować skórę twarzy i rączek specjalnym, tłustym kremem, który ochroni naskórek przed podrażnieniami. Pod główkę dziecka podłożyć można miękką szmatkę lub pieluszkę tetrową, która wchłonie nadmiar śliny bez ryzyka zamoczenia poduszki lub ubranka dziecka.

Jak złagodzić ból towarzyszący wyrzynaniu się zębów?

Ząbkowanie u niemowląt związane jest z bardzo nieprzyjemnym bólem dziąseł, których delikatna i unerwiona tkanka przerwana zostaje przez wyrzynające się, ostre zęby. Dziąsła podczas ząbkowania puchną, swędzą. W ustach często pojawia się nieprzyjemny, metaliczny posmak krwi, co może dodatkowo niepokoić dziecko. W tych objawach ulżyć maluchowi można na kilka sposobów.

Ból dziąseł związany z wyrzynaniem się zębów dziecko próbuje instynktownie złagodzić, pocierając szczękami o siebie, zaciskając je oraz wkładając do ust różne przedmioty, mogące rozmasować i ukoić spuchnięte dziąsła. Nie wszystkie przedmioty nadają się jednak do gryzienia przez dziecko, a zaciskanie szczęk może wywołać kolejne dolegliwości bólowe. Dziecko odczuwające dyskomfort związany z ząbkowaniem jest najczęściej powodem głośnego i donośnego, rozdzierającego wręcz płaczu dziecka, na który rodzic pragnie niezwłocznie znaleźć sposób.

  • Gryzaki na ząbkowanie

Dobrym rozwiązaniem na swędzące dziąsła są specjalne, gumowe gryzaki dla niemowląt, które można wypełnić chłodną wodą lub schłodzić w lodówce. Przyjemnie chłodny gryzak w kontakcie ze spuchniętymi dziąsłami zmniejszy ich obrzęk i odczuwalnie ulży dziecku w swędzeniu. Gryzak należy wyparzyć w gorącej wodzie przed każdym schłodzeniem i podaniem go dziecku, aby uniknąć wprowadzania do buzi dziecka bakterii i zanieczyszczeń. Ciągłość tkanki dziąseł jest podczas ząbkowania naruszona i zwiększa to ryzyko powstawania zakażeń.

  • Masaż dziąseł

Dziąsła dziecka można również masować, delikatnie, stopniowo uciskając górne i dolne dziąsła dziecka palcem uprzednio umytej porządnie dłoni.

  • Żele chłodzące i łagodzące objawy ząbkowania

Ząbkowanie u niemowląt wymagać może zastosowania specjalnego żelu chłodzącego i znieczulającego bolące dziąsła. Odpowiednie preparaty można znaleźć w każdej aptece. Żel łagodzący objawy ząbkowania ma zwykle słodki i przyjemny smak, pozwalający dziecku na trochę zapomnieć o nieprzyjemnych objawach związanych z wyrzynaniem się zębów.

  • Silikonowe szczoteczki

Wyrzynające się ząbki warto czyścić specjalną, silikonową szczoteczką, już od pierwszych milimetrów ich widoczności. Pomoże to przyzwyczaić dziecko do mycia zębów i wyrobić u niego ten zdrowy nawyk, a młode ząbki ochroni przed powstawaniem próchnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here